Gündem Haberleri

  Kuzey Kore-Japonya görüşmesinde ilerleme yok

  PEKİN (A.A)
  08.02.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore ve Japonya arasında Pekin'de beş gündür diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesiyle ilgili görüşmelerde, önemli ilerleme sağlanamadığı bildirildi.

  Japonya heyetine başkanlık eden ve Kuzey Kore ile yapılan diplomatik ilişkileri normalleştirme görüşmelerinden sorumlu Büyükelçi Koichi Haraguchi, görüşmelerin tamamlanmasından sonra Japonya Büyükelçiliği'nde düzenlenen basın toplantısında “önemli ilerleme sağlanamamasından üzüntü duyduklarını” belirtti.

  Haraguchi, buna rağmen Kuzey Kore tarafıyla bazı konularda diyalog yoluyla uzlaşma sağladıklarını ve benzer görüşmelere devam edeceklerini kaydetti.

  Kuzey Kore'nin Japonya ile ilişkiler konusundaki özel elçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Song İl Ho da, “iki tarafın, görüşmelerde dürüst ve açık sözlü tartışmalar yaptıklarını” belirterek, tarafların artık diğer tarafın tutumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarını söyledi.

  Song İl Ho, Japon tarafının kendilerine, mevcut durum konusunda ”iyimser ya da kötümser olmadıklarını” söylediklerini belirtti.

  Tarafların, bundan sonraki görüşmelerin yeri ve zamanı konusunda temasları sürdürecekleri bildirildi.
  İki taraf arasında 4 şubatta başlayan görüşmelerde, insan kaçırma, diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi ve güvenlik sorunu olmak üzere gruplar halinde üç ana konu görüşüldü.

  Kuzey Kore ve Japonya arasında, 2002 yılında başlatılan hükümetlerarası görüşmelere 3 yıl ara verilmişti.
  Taraflar, 24 ve 25 aralık günlerinde Pekin'de yapılan görüşmelerde tarih, güvenlik garantisi ve insan kaçırma konularında çalışma grupları kurulmasını kararlaştırmışlardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı