GeriGündem Kuzey Kore hakkında ikinci inanılmaz iddia
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore hakkında ikinci inanılmaz iddia

Kuzey Kore hakkında ikinci inanılmaz iddia
refid:19656959 ilişkili resim dosyası

Kuzey Koreli yetkililerin, 17 Aralık’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden eski liderleri Kim Jong Il için tutulan yas süresince, cenaze törenlerine katılmayan veya törene katılan ancak üzüntüsünü “dışa vurmayan” vatandaşları cezalandırdığı öne sürüldü.

Güney Kore’nin başkenti Seul merkezli Daily NK haber sitesinin, Kuzey Kore’nin Kuzey Hamkyung eyaletinde yaşayan bir kaynaktan elde ettiği bilgiye göre, Kuzey Koreli yetkililer cenaze törenine katılmayan veya üzüntüsünü içtenlikle dışa vurmayanları en az altı ay çalışma kamplarına gönderiyor.  

 

Daily NK, geçtiğimiz hafta yine Kuzey Kore’deki bir kaynağına dayanarak verdiği haberde, aşırı soğuğa rağmen Kim Jong Il’in cenaze törenine katılan Korelilerin “eldiven ve şapka takmasının yasaklandığını” belirtmişti.

 

Ortaya atılan bu son iddiaya göre ayrıca, Kuzey Kore’nin hanedanlık sistemi hakkında eleştiri yaparak bunları yaymakla suçlanan kişiler, yeniden eğitim kamplarına gönderiliyor veya aileleriyle kentlerden uzak kırsal alanlara göç etmeye zorlanıyor.

 

KIM JONG IL'IN CENAZE TÖRENİNDEN KARELER / FOTO GALERİ


HERKES DENETİM ALTINDA

Güney Koreli haber sitesi, 29 Aralık ile 8 Ocak arasında tutulan yas süresince, tüm sanayi birimleri, işletmeler ve kamu binalarında halkın denetimden geçirildiğini belirtti. Kuzey Koreli kaynak, “yas süresince halk arasında bir korku atmosferinin oluştuğunu" söyledi.

 

Aynı kaynak, insanların nasıl yas tuttuklarının gözden geçirildiği denetlemelerin ardından yeni lider Kim Jong Un’un idol haline getirilmesi için propaganda çalışmalarının başlatıldığını şu sözlerle aktardı: “Her gün sabah saat 7’den akşam 7’ye kadar, insanlarla dolu yollardan geçen araçlar, işe giden ve işten gelen insanlara yeni liderin büyüklüğünü aşılamaya çalışıyor.”

 

“İNSANLAR KIM JONG UN DERSLERİ ÇALIŞIYOR”

Koreli kaynak, başlatılan yoğun propaganda çalışması kapsamında, “Farikalardaki ve okullardaki insanlar, bölgesel ve İşçi Partisi üyeleri, Gençlik Ligi ve Demokratik Kadın Birliği üyeleri, her sabah ve öğleden sonra İşçi Partisi’nin 2012 yılı makalesini okumaya ve Kim Jong Un’un büyüklüğünü anlatan derslere katılmaya zorlanıyor. Ara verilmeden görülen dersler o kadar kalabalık oluyor ki insanlar yorgunluktan bitap oluyor” dedi.

 

Ayrıca, yas tutma süresince kaçakçılık yapmak veya ülkeden kaçmak için sınırı geçmeye çalışanlarla, yurt dışıyla konuşmak için cep telefonu kullandığı anlaşılanların, "buz gibi havaya aldırış edilmeden" açık havada yargılandığı öne sürüldü.

 

Yas boyunca, Kuzey Koreli yetkililerin ülkeden kaçmaya çalışanların vurulması emrini verdiği biliniyordu. Kuzey Koreli kaynak, geçmişte rüşvet vererek cezalardan kurtulmanın mümkün olduğunu ancak bu şansın artık daha da azaldığına dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle