Gündem Haberleri

  Kuzey Kore’de Mickey Fare’nin tuhaf geçmişi

  Le Point
  11.07.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Walt Disney’in sembolü Mickey Fare, Kuzey Kore'de sahne aldı, yeni lider Kim Jong-Un tarafından alkışlandı. Oysa bundan 11 yıl önce ağabey Kim, Disney'e olan ilgisi nedeniyle iktidar koltuğundan olmuştu.

  Eğlence sektöründe hizmet veren en büyük medya şirketi Walt Disney’in sembolü haline gelen Mickey Fare, Kuzey Kore'deki bir etkinlikte sahneye çıktı. Bu olayın ardından Disney yetkilileri, gösteride Mickey'i ve diğer Disney karakterlerini kullanmak için kendilerinden izin alınmadığını açıkladı.

  ABD ve kapitalizm karşıtlığıyla tanınan ve bu ülkeye ait hiçbir sembolün kullanılmasına izin verilmeyen ülkede böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesi şaşkınlık yarattı.

  DISNEY, KIM JONG-NAM'IN HAYATINI MAHVETMİŞTİ

  Aslında, Disney'in Kuzey Kore geçmişinde çok daha ilginç, hatta ülkenin kaderini değiştiren bir hikayesi var.

  Bundan yıllarca önce, babasının ölümünden sonra geçen yıl başa geçen Kim Jong-Un henüz çocukken, ülkenin en güçlü yönetici adayı olan ağabeyi Kim Jong-Nam 2001'de, sahte belgelerle Japonya’daki Disneyland’a girmeye çalışırken yakalanınca babasını öfkeden delirtmişti. Bu olay üzerine babasının gözünden düşen Kim Jong-Nam, iktidara gelme şansını yitirmiş ve ülke yönetimini genç yaştaki kardeşine kaptırmıştı.

  KARDEŞTEN ŞAŞIRTAN GÖRÜNTÜLER

  Pazartesi, Kuzey Kore devlet televizyonu başta Mickey fare olmak üzere birçok Disney karakterlerinin sahne aldığı gösteriyi yayınladı. Görüntülerde, Kim Jong-Un'un da seyirciler arasında olduğu ve etkinliği gülümseyerek, alkışlayarak izlediği görülüyordu.

  Bir zamanlar ağabeyinin siyasi kariyerinin sonu olan Disney sevgisinin bugün Kim Jong-Un tarafından açıkça sergilenebiliyor olması ülkede hayretle karşılandı. Gösteride sahnede oldukça kısa etekli dansçıların yer alması da dikkat çeken diğer bir ayrıntıydı. Eskiden bu tür kıyafetlere de izin verilmediği için Disney karakterlerinin gösterisi gibi, bu giyim şekli de Kuzey Kore için ilk olma özelliği taşıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı