Gündem Haberleri

  Kuzey İttifakı: Tora Bora'da ilerledik

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Kuzey İttifakı, Afganistan`ın doğusunda bulunan Tora Bora`daki dağlık bölgede ilerleme kaydettiklerini, bu sırada Usame Bin Ladin`e bağlı 22 yabancı savaçının öldürüldüğünü öne sürdü.

  Kuzey İttifakı`nın Celalabad komutanı Hazret Ali`nin sözcülerinden Muhammed Emin, Bin Ladin`in, saklandığı düşünülen Tora Bora`dan bu bölgenin batısındaki Spin Gar dağlarına kaçmış olabileceğini söyledi.

  Tora Bora`da mağaralarla dolu bazı tepeleri ele geçirdiklerini anlatan Emin, dün öğleden sonra ve gece ele geçirilen yerlerde ve mağaralarda Bin Ladin yandaşı 22 yabancının cesedini bulduklarını anlattı.

  Emin, ``Bin Ladin`in Spin Gar dağlarına gitmek için Tora Bora`dan yeni ayrıldığına inanıyoruz`` dedi.

  Celalabad`ın yaklaşık 55 kilometre güneyindeki bölge olan Tora Bora`ya önceki gün yaklaşık 2 bin Taliban karşıtı savaşçı Bin Ladin`i yakalamak için saldırıya geçmişti.  

  HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR
    
  Bu arada ABD`nin Taliban`ın kalesi ve elindeki tek kent olan Kandahar ile Tora Bora`daki dağlık bölgelere yönelik hava saldırılarının da sürdüğü bildirildi.

  Bölgedeki AFP muhabiri, bu sabaha karşı bir Amerikan uçağının ToraBora`daki dağlık bölgenin yamacına 5 bomba attığını bildirdi.

  Amerikan uçağının bölgeyi bombaladığı sırada, yakınlardaki bir tepede konuşlanan Taliban karşıtı Afgan güçlerin tanklarının da Tora Bora`ya ateş açtığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı