Gündem Haberleri

  Kuzey İttifakı: Ladin Kandahar'da

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Kuzey İttifakı'nın İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, Usame Bin Ladin'in hala Afganistan'ın güneyindeki Kandahar eyaletinde olduğunu söyledi.

  Taliban'ın Pakistan elçisi Zaif ise Ladin'in yeri konusunda çelişkili açıklamalar yaptı. Zaif son olarak Ladin'in Taliban'ın Afganistan'da denetimi altında bulundurduğu bölgede olmadığını söyledi.

  Kuzey İttifakı'nın İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Edindiğim bilgilere göre, Bin Ladin hala Kandahar eyaletinde, Kandahar kentinin yaklaşık 130 kilometre doğusundaki Maruf'ta bulunuyor'' dedi.

  Taliban'ın bombardımanlara son verilmesi için Bin Ladin'in kendi denetimlerindeki topraklarda bulunmadığını açıkladığını söyleyen Kanuni, Maruf bölgesinde Bin Ladin'in eğitim kampları ve yeraltı sığınakları bulunduğunu belirtti.

  Taliban'ın Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki büyükelçisi Molla Abdüsselam Zaif, Bin Ladin'in, Taliban'ın Afganistan'da denetimi altında bulundurduğu bölgede olmadığını söylemişti.  Maruf kenti, Pakistan sınırına 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

  ZAİF: LADİN DENETİMİMİZ ALTINDAKİ BÖLGEDE DEĞİL

  Kandahar'da Taliban lideri Molla Ömer ve diğer yetkililer ile görüştükten sonra Çaman sınır kapısından Pakistan'a geçen Abdüsselam Zaif, gazetecilere yaptiği açıklamada, "Usame bin Ladin hala Afganistan'da, ancak onun Taliban bölgesinde mi yoksa Kuzey İttifakinin ele geçirdiği bölgelerde mi olduğunu bilmiyorum" dedi.

  Bu açıklamanın üzerinden bir kaç saat geçmeden Zaif'ten yeni bir açıklama daha geldi. Zaif bu kez, Bin Ladin'in Taliban'ın Afganistan'da denetimi altında bulundurduğu bölgede olmadığını söyledi.

  Zaif, Pakistan'ın güneybatısındaki Ketta kentinde Taliban yanlısı Afgan İslam Ajansı'na (AIP) yaptığı açıklamada, ''Onun nerede olduğunu, Afganistan'ın herhangi bir yerinde ya da Afganistan'dan ayrılıp ayrılmadığını bilmiyorum. Ama bildiğim, onun kontrolümüz altındaki herhangi bir bölgede olmadığıdır'' dedi.

  DAİLY TELEGRAPH:  LADİN 80 KM'LİK ALANDA KUŞATILDI

  İngiliz ve Amerikan özel birliklerinin, Usame Bin Ladin'i Afganistan'ın güneydoğusunda yaklaşık 80 kilometrekarelik bir alanda kuşattıkları bildirildi. 

  İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Bakanlığına yakın kaynaklara dayanarak verdiği haberde, komandoların, Bin Ladin'in Pakistan'a sığınmasını önlemek için helikopterlerle Kandahar yakınlarındaki bu bölgeye geldiği belirtildi.

  Gazetenin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, ''Planımız, bu kuşatmayı daraltmak. Bin Ladin şu anda çok sınırlı bir alanda etkili'' dedi.

  PENTAGON: 'AFGANİSTAN'I TERKETTİĞİNE DAİR İŞARET YOK'

  ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pentagon, Usame Bin Ladin'in Afganistan'ı terkettiğine dair kanıt kaydedilmediğini, bunun için terör şefinin dağlarda aranmasına devam edildiğini bildirdi.

  Pentagon Sözcüsü Glenn Flood, Katar'ın El Cezire televizyonu ve Amerikan Associated Press (AP) ajansına açıklama yapan Taliban'ın İslamabad temsilcisi Abdüsselam Zaif'in, "Bin Ladin, çocukları ve karılarıyla birlikte Afganistan'ı terketti. Nerede olduğunu bilmiyoruz" şeklindeki açıklaması üzerine açıklama yaptı.

  Sözcü, "Ladin'in aranması sürdürülüyor" derken, ülkeyi terkettiği şeklindeki açıklamayı doğrulamadı, yalanlamadı da. Bin Ladin ile örgütü El kaide, ABD'yi 11 Eylül sabahı vuran dev terör darbesinde 4 bin 800 kişinin ölümünde baş suçlu olarak aranıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı