Gündem Haberleri

  Kuzey İttifakı: Kale-i Cenk'i aldık

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Kuzey İttifakı komutanı Üstad Atta, Taliban yanlısı yabancı savaşçıların Cenk Kalesi`ndeki kanlı isyanını bastırdıklarını öne sürdü.

  Komutan Üstad Atta, 30 savaşçıyı teslim olmaya ikna eden Taliban komutanları Molla Faysal ve Molla Nuri`nin huzurunda son Taliban askerinin silahını bırakmakta olduğunu söyledi.

  Kuzey İttifakı, isyancılara teslim olmaları için bugüne kadar süre tanımış, aksi takdirde şiddetli bir saldırıya geçeceğini açıklamıştı.

  YABANCI SAVAŞÇILAR DİRENİYOR  
     
  Bölgedeki AFP muhabiri ise, eski kalenin içinden atılan havan toplarının, havaya siyah dumanların yükselmesine neden olurken, Kalaşnikof tüfeklerle düzenli aralıklarla ateş açıldığını bildirdi.

  Amerikan AC-130 uçaklarının gece boyunca kerpiç kaleye sığınan Taliban yanlısı yabancı savaşçıların mevzilerini ağır şekilde bombalamasına karşın, Kuzey İttifakı askerleri, dün geceki 30-40 hava bombardımanının hiçbir sonuç vermediğini belirtti.

  SPIN BOLDAK DA DÜŞTÜ

  Taliban yanlısı Afgan İslami Basın Ajansı (AIP), Taliban`ın artık Spin Boldak`ın kontrolünü elinde tutmadığını duyurdu.

  Merkezi Pakistan`da bulunan AIP`in, bir görgü tanığına dayanarak verdiği habere göre, Taliban, güneydeki Kandahar ile Pakistan sınırı arasında bulunan Spin Boldak`ın denetimini kaybetti.

  Haberde, adı açıklanmayan görgü tanığının ``Taliban kentin kontrolünü kaybetti. İnsanlar insani yardımları yağmalıyor ve bölgeartık Nurzai ve Aşakzai adlı iki Peştu kabilenin eline geçti`` dediği belirtildi.

  AIP, Taliban`ın bölgeyi tamamen terk etmediğinin ve 5 bin kadar Peştu kabile üyesinin kentte olduğunun sanıldığını da duyurdu.

  'KANDAHAR`DAKİ TALİBAN GÜÇLERİNİN MORALİ DÜŞÜK'
     
  Afganistan`ın Kandahar kentindeki Taliban savaşçılarının morallerinin gittikçe düştüğünün gözlendiği ve halkın olası bir Amerikan saldırısından korktuğu öğrenildi.

  Pakistan`ın Şaman kentinden Kandahar`a gelen Muhammed Asan adlı bir kişi, kentte morallerin düşük göründüğünü, Taliban güçlerinin eskisi kadar aktif ve alarm durumunda olmadığını ve fazla devriye görevi yapmadığını söyledi.

  Gulam Mahmud adlı diğer bir kişi de, Kandahar`daki birçok kişinin,yabancı radyo yayınları sayesinde, bölgeye Amerikan askerlerinin geldiğinden haberdar olduğunu belirtti.

  KANDAHAR`DA, ÖLÜMÜNE DİRENİŞ BEKLİYOR

  ABD, Afganistan`da Taliban`ın son kalesi Kandahar`da, Taliban güçlerinden ``ölümüne direniş`` beklerken güney Afganistan`a indirilen Amerikan deniz piyadelerinin, Taliban ile çarpışmayı değil, operasyon üssü yaratmayı amaçladığı öğrenildi. 

  Pentagon kaynakları, son haftalarda Afganistan`daki Taliban karşıtı güçlerin kazandığı başarılara karşılık, Taliban güçlerinin toplandığı Kandahar`da sıkı bir direniş olmasının beklendiğini belirttiler.

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Afganistan`a indirilen denizpiyadelerinin amacının, ``operasyon üssü yaratmak`` olduğunu kaydetti.

  Pentagon kaynakları, Taliban`ın son kalesi Kandahar`a yakın mesafede, çok stratejik bir bölgeye indirilen 500 kadar deniz piyadesine, birkaç gün içinde en az 500 askerin daha katılacağını ve bu birliklerin amacının, Taliban ile çarpışmak olmadığını ifade etti.

  Amerikan deniz piyadelerinin, İran`a giden doğu ve batı yollarının kesiştiği ve Pakistan sınırına yakın, stratejik önemde bir bölgeye indirildiği, bu sayede, terörist Usame Bin Ladin, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer ve Taliban güçlerinin, Afganistan içinde rahatça dolaşmasının veya ülke dışına kaçmasının engellenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı