Gündem Haberleri

  Kuzey Irak'ta olağanüstü toplantı

  A.A.
  30.10.2007 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) siyasi büro yetkilileri, olası sınır ötesi operasyon ile ilgili Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani başkanlığında toplantı yaptı.

  Erbil'e bağlı Selahaddin kasabasında Barzani başkanlığında yapılan toplantının ardından açıklanan bildiride, bölgede mevcut sorunların daha da artmasından yana olunmadığı belirtilerek, sorunun çözüme kavuşması için gerekli adımların atılmasına hazır olunduğu kaydedildi.

  Irak'ın güvenliğinin ABD güçlerinin sorumluluğu altında olduğu kaydedilen bildiride, şöyle denildi:
  "Ne yazık ki PKK, herhangi bir yasal izin almadan merkezi Irak hükümeti veya Kürt bölge hükümeti ile bir siyasi mutabakat olmaksızın sınır bölgelerinde konuşlanmıştır. Biz bu örgütün bizim için de çeşitli sorunlar yarattığının farkındayız. PKK'ya destek vermiyoruz ve ona herhangi bir kolaylığın sağlanmasına da kesinlikle izin vermeyeceğiz. Komşularımızın güvenliğini tehlikeye sokan her türlü faaliyeti durdurmak için Irak merkezi hükümeti ve ABD güçleriyle beraber sınırda ortak önlemler almaya hazırız. Yerel Kürt bölge yönetimi, Federal Irak'ın bir parçası olarak bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı