Gündem Haberleri

  Kuzey Irak'ı ilhak edin

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Safire: "Ankara, ABD ile anlaşsın, Kuzey Irak'ı ilhak etsin. Böylece büyük para kazanan Türkiye'nin AB'ye girmesi kolaylaşır, Kürt sorunu çözülür. Dünya da Ladin'den kurtulur."

  ABD yönetimine yakınlığıyla bilinen ünlü yazar Safire, ‘‘Başkan Nixon'la cehennemden cep telefonuyla görüşme yaptım’’ kurgusuyla düzenlediği yazısında Türkiye'nin Musul-Ker-kük'ü ilhak etmesini önerdi.

  ABD'de devlet yönetimine yakın ilişkileri bilinen New York Times Gazetesi'nin Pulitzer ödüllü usta yazarı William Safire, Washington'un Ankara ile bir anlaşmaya varmasını, Türkiye'nin Kuzey Irak'ı ilhak etmesini ve Kerkük petrollerine el koymasını önerdi.

  Safire, bu görüşlerini gazetedeki köşesinde, konuşmalarını yazdığı eski patronu Başkan Richard Nixon ile cehennemden yaptığı cep telefonu konuşması şeklinde aktardı. Safire'ın deyişiyle ‘‘fiyat ve ücret denetimi günahı nedeniyle halen cehennemde acı çeken’’ Nixon ile William Safire arasında geçen soru-yanıt şeklindeki telefon konuşması şöyle:

  Afganistan'daki savaş nasıl gidiyor?

  Afganlaştırma politikası temelinde daha başlamadan bir avuç sakallı manyağı hafifçe bombalamak. Bu da savaş mı? Tepkisel ve taktiğe dayalı.

  GERÇEK DÜŞMAN USAME DEĞİL

  Bir iki tümen kara gücü yollar mıydınız?

  İlk aşamada Bush ve ekibi doğru yapıyor. Terör operasyonlarını bastırıyor, sorun çıkarması için muhalefete yardım ediyor ve suikastler için oynuyor. Ama daha geniş bir strateji geliştirmeleri gerekiyor.

  Nedir o?

  Gerçek düşmanını tanı. Gerçek düşman Ladin ve terörist hücreleri değil, İslam dünyasını ele geçirmeye çalışan hareket. Sakallılar ve onları destekleyen devletler, Suudi ve Kuveyt petrolünü istiyor. Bu para, onların nükleer ve biyolojik silahlarına sahip olmalarını sağlayacak ve makul Müslümanlar ile Hıristiyan ve Musevi kafirleri yok edecekler.

  EN ÖNEMLİ KART LAİK TÜRKİYE

  Nasıl durdururusunuz onları?

  SSCB'ye karşı Çin kartını oynayarak komünist bloğu nasıl böldüysek öyle. Sizin neslinizin kartı laik ve en güçlü orduya sahip Türkiye.

  Türkler gönüllü olarak yüz kadar komando verecekler zaten, daha fazlasını mı istemeliyiz?

  Şu Afgan kafasından kurtul. Dünya şaşkınken fırsatı kullan. Ben olsam Ankara ile hemen bir anlaşma yapardım. Sınırı geçip Irak'ın üçte birini ilhak etmeleri için. Zaten çoğu Kürtlerin elinde. Ama Türkiye'nin parçası yapılacak olan kara parçası Saddam petolünün neredeyse yarısını üreten Kerkük yatakları.

  Bu savaş demek değil mi?

  Hızlı savaş. Ama haklı bir savaş çünkü Saddam mikrop bombaları ve nükleer silahlarla ve terör bağlantılarıyla bir tehdit. Biz hava koruması veririz ve Türklerin Bağdat'ta dost bir yönetim kurması için de BM Güvenlik Konseyi desteği sağlanır. Özgürlüğüne kavuşan Iraklılar da petrol tesislerinden satışa başlar ve böylece OPEC'i de deviririz.

  Türkiye'nin çıkarı ne

  Türkler'in çıkarı ne?

  Öncelikle büyük para. Kuzey Irak, günde 2 milyon varil petrol demek ve AB de yerlere düşerek Türkiye'yi alır. Sonra, Türkiye Kuzey Irak'ta özerk bir Kürdistan oluşturarak kendi iç sorununu da çözer.

  YENİ SINIRLAR İNGİLİZ UYDURMASI

  Bu yeni sınırlar demek, Arap ülkeleri razı olur mu?

  Türkler, Arap değil. Suriye Türkiye'ye karşı terörün merkeziyken Türkler sınıra yığınak yaptı. Terörün patronu şimdi Türkiye'de hapiste. Ne demek yeni sınırlar? Irak, İngiltere'nin bir 20'nci Yüzyıl uydurmasıdır. İsrail 50 yıl önce devlet oldu yakında da bir Filistin devleti olacak. Yeni zamanlar, yeni sınırlar.

  İsrail dediniz de?

  Evet, Şaron'a, Ürdün'ü korumak için Ürdün Vadisi'ni ilhak etmesini önerirdim, sonra da Batı Şeria'yı vermeli yoksa gider. Sonra da Suudiler ve zengin Arap ülkelerine ya Filistinliler için konut ve tesis yaparsınız ya da bir milyon Filistinli göçmeni kabul edersiniz derdim. Şeyhler koşa koşa gelir.

  Bin Ladin'e ceza ve Afganistan'a ne oldu?

  Ortadoğu'da para akışı ve iktidar dengesini değiştirirsen Ladin ve oğlanları çürük meyve gibi elimize düşer. Şimdi gidip ceza çekmeliyim. Bana yakında Rusya için telefon et. Bu bela telefonu nasıl kapatıyorsun?

  Kürt liderler Özal'a teklif etmişti

  BÜYÜKELÇİ Kaya Toperi, Yener Süsoy'a Turgut Özal dönemini anlatırken, Körfez Savaşı sırasında Kürt Liderler Talabani ve Barzani'nin Kuzey Irak'la ilgili önerisini açıklamıştı. Toperi, Kürt liderlerin, Özal'dan Kuzey Irak'ı ilhak etmelerini istediğini söyledi.

  Talabani, Özal'a, ‘‘Kuzey Irak'ta özerk bölge kuralım. Sonra Türkiye'ye ilhak olalım. Barzani de böyle düşünüyor’’ dedi. Toperi ise Özal'ın bu öneriyi hemen reddettiğini belirterek, Özal'ın şu sözlerini aktardı:

  ‘‘Olmaz, 21'inci Yüzyıl'da bir karış toprak bin sorun getirir. Siz bağımsız, demokratik Irak içinde bir bölge olursunuz. O zaman biz de size her türlü maddi ve manevi desteği veririz. Hatta suyunuzu, elektriğinizi de veririz. Ama bir şeyde de kesinlikle ısrarlıyız. Türkmenlerin hakkını mutlak şekilde korumanız lazım. Onlar bizim asla taviz veremeyeceğimiz soydaşlarımız. Bunda ısrarlıyız.’’

  ‘1 koyup 3 alırız’

  Irak'ın Kuveyt'i işgalinin ardından patlak veren kriz ortamında, zengin petrol kaynaklarına sahip Musul ve Kerkük'ün Türkiye topraklarına dahil edilmesi, gündemin ön sıralarına oturmuştu. Bu konuda birçok senaryo konuşulmuş ve dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ‘‘1 koyup 3 alma’’ planlarındaki 3 noktadan 2'sini Musul ve Kerkük'ün oluşturduğu daha sonra anlaşılmıştı.

  Lozan Antlaşması sonrasında Musul ve Kerkük'ün Türkiye sınırları dışında kalmasından bu yana, bu iki kentin yeniden Türkiye sınırları içine dahil edilmesi sık sık gündeme geldi. Bu nedenle de Afganistan operasyonunun Irak'ı da kapsaması ihtimali Musul ve Kerkük'ü yeniden gündeme getiriyor.

  Körfez Savaşı sırasındaki Türkiye'nin Musul ve Kerkük'ü ele geçirmesi fikri, sert tepkiyle karşılaşmıştı. Türkiye'nin Irak'ın bölünmesine katkıda bulunması halinde ABD'nin fedaisi durumuna düşüleceği ve Ankara'nın tüm Arap dünyasını karşısına alacağı savunulmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı