Gündem Haberleri

  Kuzey Irak'a bomba yağıyor

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR (DHA)
  19.10.2011 - 09:22 | Son Güncelleme:

  Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde dün 5 polisin, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 24 askerin şehit edilmesinin ardından karadan ve havadan sınır ötesi operasyon başladı.Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da hain saldırının ardından Çukurca'ya gitti. Oeprasyonlarda 21 PKK'lı öldürüldü.

  PKK’nın Çukurca’daki saldırılarının ardından Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nden kalkan savaş uçakları, PKK’nın Kuzey Irak’taki en büyük kamplarının bulunduğu Kandil, Zap, Hınere, Hakurk, Metina bölgelerine bomba yağdırdı. Özellikle Zap bölgesindeki PKK kampları yoğun bombardıman altına alırken, Çukurca’daki saldırıdan sonra Kuzey Irak topraklarına kaçan PKK’lıları etkisiz hale getirmek için jandarma özel harekat birlikleri karadan takip operasyonu başlattı. Kuzey Irak’a Nazdur, Serzere ve Güzereş bölgelerinden giren birliklerlerle PKK’lı teröristler arasında çatışmalar sınır kesimi üzerinde sürüyor.

  Çukurca saldırısını düzenleyen PKK’lıların, Irak topraklarındaki Kandil, Hakurk ve Hınere’den sonra irili ufaklı birçok kampının bulunduğu ve Hakkari bölgesine giden PKK’lı teröristlerin geçiş güzergahı olarak kullandığı Zap bölgesinden geldiği ifade edildi.

  ÇUKURCA'DA HELİKOPTER HAREKETLİLİĞİ

  KUZEY IRAK'A HAVADAN VE KARADAN OPERASYON / WEB TV

  ÇATIŞMA BÖLGESİNDE HELİKOPTER HAREKETLİLİĞİ / WEB TV 

  Çukurca’daki saldırının ardından PKK’lılar Kuzey Irak’taki kamplarına kaçtığı belirtilirken, askerlerin takibini önlemek için mayınlı tuzaklar kurduğu ve 2-3 kişiden oluşan pusular kurduğu belirtildi. 

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uçarbirlik harekatı ile helikopterlerle sınırın Irak tarafındaki stratejik alanlara da özel eğitimli komandoları indirdiği kaydedildi.

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin resmi internet sitesi de Türk savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığını duyurdu. Sitede savaş uçaklarının Kandil, Hınere, Metina, Hakurk ve Zap bölgesini yoğun bombaladığını bildirdi.

  500 ASKER OPERASYONDA

   

  Reuters'a konuşan askeri kaynaklar, Türk askerlerinin, Irak topraklarının 7-8 kilometre içlerine kadar girdiğini söyledi. Aynı kaynaklar, bölgedeki toplam Türk askeri sayısını 500 olarak verdi.

  21 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ

  Çukurca'da İlçesi’ne gece saat 01.00 sıralarında başlayan saldırının ardından başlatılan operasyon ve sıcak takip devam ederken, sağlanan sıcak temaslarda ise 21 kadar PKK’lının öldürüldüğü bilgisi geldi.

  Çukurca’nın 15 kilometre uzağında bulunan Işıklı bölgesi, Kekliktepe ile yine sınırın sıfır noktasında bulunan Kazan Vadisi ve Sabır Dağı bölgelerinde operasyonlar yoğunlaştırıldı. Kobra helikopterlerin havadan destek sağladığı operasyonlar, özel birlikler tarafından yürütüyor.

  LOJİSTİK DESTEK İÇİN GİTMİŞLERDİ

  Çukurca ilçe merkezindeki asker ve polis birimlerine eş zamanlı saldıran 200 kadar PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma daha çok İlçe Jandarma Komutanlığı, Polis Lojmanları, Sivritepe ve Asayiştepe kesimlerinde yoğunlaştı. İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kekliktepe’deki karakola ağır silahlarla saldıran kalabalık PKK’lı grubu ile çatışma sabaha kadar sürdü.

  Çatışmalarda, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ndeki 2’nci Motorize Piyade Tugayı’ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birlikten 17 askerle, üs bölgeleri Sivritepe’de 5 ve Asayiştepe’de 4 asker şehit düştü. PKK’lı teröristlerin saldırısı sırasında Çukurca İlçesi’nde sadece güvenlik birimlerine ait binalar değil, vatandaşlara ait bir çok ev de hasara uğradı.

  İŞTE ÇUKURCA'DAKİ ÇATIŞMA ANLARI / WEB TV

   

  ÇATIŞMANIN YAŞANDIĞI O BÖLGE / WEB TV 

  HERONLAR TESPİT ETTİ KOBRALAR VURDU / WEB TV 

  ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN SON GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  ŞEHİT ÜSTEĞMENİN BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ / WEB TV

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı