Gündem Haberleri

  Kuzey Irak’ta seçim: Barzani saflarında bayram

  Hürriyet Haber
  24.09.2013 - 01:40 | Son Güncelleme:

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) parlamento seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre birinci olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyeleri gece boyunca halay çekerek kutlama yaptı.

  KDP RAHAT KAZANDI

  Cumartesi günü gerçekleşen seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Mesud Barzani’nin lideri olduğu KDP yüzde 37.4 oyla 35-38 sandalye kazandı. Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 15-18 sandalyede kaldı. İktidar ortakları KDP ve KYB’ye alternatif olarak kurulan anamuhalefetteki Goran 25-29 sandalye kazanırken, İslamcı iki partinin toplam 16 sandalyesi olacak. Resmi sonuçların 26 Eylül’de açıklanmasının ardından KDP ve KYB’nin yeni bir koalisyon hükümeti kurması bekleniyor.

  PÇK VEKİL ÇIKARAMADI

  PKK’nın bu ülkedeki siyasi partisi konumundaki PÇK’nın hiç milletvekili çıkaramadığı belirtildi. Erbil merkezli Rudaw gazetesinin köşe yazarı Wladimir van Wilgenburg, Al Monitor’da yayınlanan analizinde, Almanya’da tedavisi süren Talabani’nin yokluğunda oy kaybedip üçüncü sıraya gerileyen KYB’nin, PKK ile ittifak kurmak istediğini öne sürdü. Wilgenburg, “Barzani Türkiye ile birlikte Suriye’deki PKK varlığını sınırlandırmaya çalışırken, KYB ve PKK onun iktidarını budamak için güçlerini birleştiriyor” diye yazdı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı