GeriGündem Kuzey Irak’ta 10 aslan şehit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak’ta 10 aslan şehit

Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı sürdürülen sınır ötesi operasyonda 44'ü ölü, 15'i sağ olmak üzere 59 terörist ele geçirildi. 10 askerin şehit olduğu bahar operasyonunda, mağaralarda teröristlere ait 2 adet yerden havaya fırlatılan SA-7 füzesi ele geçirildi. Tunceli ve Batman'da 3 asker şehit oldu, 5 terörist öldürüldü.

PKK'nın bahar hazırlığını önlemek amacıyla yurtiçinde ve Kuzey Irak'ta operasyonlar sürüyor. Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nin karşısında bulunan, Kuzey Irak'ın Haftanin ile İran sınırı yakınındaki Hakurk bölgesinde, hafta başında 10 bin asker ve 1000 korucunun katılımıyla başlatılan bahar operasyonu sürüyor. Helikopter ve savaş uçaklarının havadan desteklediği operasyonun ilk gününde Haftanin bölgesinde teröristlerin pususuna düşen 1 uzman çavuş ile 9 er şehit oldu.Haftanin bölgesinde teröristler çembere alınırken, operasyon süresince 44 PKK'lı öldürüldü. Güvenlik güçleri, İran sınırına yakın Kuzey Irak'ın Hakurk bölgesini de çembere aldı. PKK Merkez Komite üyelerinin de yer aldığı kamplar bombalanırken, teröristlerin İran'a doğru kaçışlarının önlenmesi için de çevirme harekatı başlatıldı. Operasyonda örgüte ait silah ve mühimmatın bulunduğu mağaralar kullanılmaz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre, şehit olan güvenlik görevlilerinin isimleri şöyle:

Piyade Uzman Çavuş Hakkı Uyar (Söke-Aydın), Jandarma Komanda Çavuş Mehmet İnan (Kahramanmaraş), Piyade Erler Yılmaz Baş (Bağcılar-İstanbul), Metin Artık (Yüksekova-Hakkari), Erdoğan Çöpoğlu (Körfez-Kocaeli), Ahmet Aytemur (Malatya), Sebahattin Karakaplan (Menemen-İzmir), Zeki Yoran (Çiğli-İzmir), Çetin Taşkın (Tatvan-Bitlis), Çetin Yardımcı (Sungurlu-Çorum)Yorumları Göster
Yorumları Gizle