GeriGündem Kuzey Irak lideri Barzani Türkiye'ye geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak lideri Barzani Türkiye'ye geliyor

Kuzey Irak lideri Barzani Türkiye'ye geliyor
refid:19036826 ilişkili resim dosyası

KDP Genel Başkan Yardımcısı Necirvan Barzani, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin eski başbakanı da olan Necirvan Barzani, bugün Ankara'da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı'nda 2 saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Necirvan Barzani, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin kısa bir süre sonra Türkiye'ye geleceğini belirtti.

"KINIYORUZ"

Necirvan Barzani, açıklamasında Çukurca saldırısının acısını paylaşmak için Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Biz bu eylemi şiddetle kınamaktayız. Türk milletinin acılarını paylaşıyoruz. Bu askerlerin ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Bu ziyaretin amacı da bu mesajı ivedilikle aktarmaktır” dedi.

 

Türkiye’nin yanında olduklarının altını çizen Necirvan Barzani, “Hiçbir şekilde bu tür eylemlerin Kürtlerle Türklerin arasını açmaması gerekiyor” dedi.

 

Necirvan Barzani Irak anayasasının, Irak topraklarının komşularına karşı kullanılmasına kesinlikle izin vermediğini kaydetti.

 

HER ALANDA İŞBİRLİĞİ

 

Davutoğlu ile görüşmelerinin gündeminin her alanda yapılacak işbirliği olduğunu belirten Necirvan Barzani, “Gelecekte bu toplantılar daha sık olacak” dedi.

 

Necirvan Barzani, Ankara’nın demokratik açılım adımlarını desteklediklerini de sözlerine ekledi.

 

IRAK DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Ankara'da bu gelişmeler yaşanırken, Bağdat hükümeti, Türkiye’ye yönelik “terörist eylemler”i kınadığını ve bu tür eylemlerin tekrarlanmaması için Türkiye’yle işbirliği içinde olağını açıkladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı açıklamada, dün Hakkari'nin Çukurca ilçesinde gerçekleşen ve 24 Türk askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırı kınandı.

Açıklamada, "Irak hükümeti ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi sınır güvenliğininin sağlanması ve benzer saldırıların tekrarlanmasını önlemek adına Türk hükümetiyle güvenlik işbirliği yapmaya kararlıdır" denildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle