GeriGündem Kuzey Irak Kapanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak Kapanı

Kuzey Irak Kapanı
refid:8150274 ilişkili resim dosyası

"Kuzey Irak ne kadar Türkiye'dir?" "Ya da Musul ve Kerkük ismi bizim ruhumuzu ne kadar bir süredir sarmalar?" Gazeteci Serkan Oral, birbirinden çetrefilli bu sorulara cevap bulmaya çalışıyor ve bölge ile ilgili bilinmeyenleri gözler önüne seriyor.

Oral, siyasete, kültürden ekonomiye uzanan her bir yap- boz parçası birleştirildiğinde ortaya çıkan 'büyük resmi' taşıyor kitabının sayfalarına.

Bölgeye gidip kapsamlı bir araştırma yapan Serkan Oral kitabının ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: "Farklı sorular sormak istedim bu coğrafyaya yönelik. Çok tepkili bir kesim Kuzey Irak'a 'öcü' gibi bakıyordu. Bir başkası ise 'sempati' ışığını yakmıştı. Peki, gerçek neydi? Aslında Kuzey Irak nasıl bir yerdi? Merak ettim. Gittim, gezdim, gördüm, çoğu noktada gördüklerim beni şaşırttı."

Gazeteci Oral kitabında bölgeyle ilgili bu çarpıcı gerçekleri yansıtıyor.

İzmit'te 1972'de doğan Serkan Oral, 20 yaşındayken Kültür Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi ortak projesiyle gazetecilik eğitimi için Hollanda'ya gönderildi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. Gazetecilik yüksek lisansı, günlük haber koşuşturması ve yakın tarihi okumalarını aynı süreçte tamamladı.

Dünyanın farklı ve karmaşık birçok coğrafyasından haber aktaran Serkan Oral, gazeteciliğe İstanbul'da 24 Tv'de anchorman olarak devam etmekte.

Oral, çok sayıda mesleki ödülün de sahibi: Hürriyet Gazetesi Genç Gazeteciler Yarışması Üçüncülük Ödülü (1992), Akdeniz Gazeteciler Derneği Yılın Gazetecisi ödülü (2003),  Başkent Grubu 80 Yılın Altın Adamları ödülü (2003), Kırıkkale Müstakil Gazeteciler Cemiyeti Özel Haber Ödülü (2004), Meclis Haber Dergisi Yılın Başarılı Televizyoncusu ödülü (2004), Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Haberi ödülü (2006).

Serkan Oral, bir dönemin siyasi ve hukuki sürecini anlattığı Kargatulumba Refah (1998), medya-asker-siyaset ilişkilerini ele alan Az Sonra Son Darbe (2000) , kadın-erkek ilişkileri üzerine Ojeli Aşk (2005) ve Keşmir ve Kıbrıs sorunlarına değinen Zor Vatan (2007) adlı kitapların yazarı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle