Gündem Haberleri

  Kuzey Irak, İran ve Meksika gerdi, petrol 93 doları aştı

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi harekat düzenleme ihtimalinin devam etmesi, Meksika’nın üretimini önemli ölçüde kısmak zorunda kalması ve ABD’nin İran’a karşı tavrını sertleştirmesi gibi etkenler yüzünden ham petrolün varil fiyatı dün 93 doları da aştı.

  Amerikan Teksas tipi petrolün varil fiyatı 93.20 dolarla en yüksek seviyesine çıkarken, brent petrolün fiyatı da 90 dolarla yeni rekor seviyesine çıktı. Son rakamlarla petrol fiyatlarında bir aylık artış, yüzde 16’yı buldu.

  100 DOLARA AZ KALDI: Uluslararası borsalarda aralık vadeli ham petrol fiyatı 1.34 dolar artarak 93.20 dolar oldu. Analistler 100 dolarlık ham petrol fiyatının artık çok da uzak olmadığını savunuyor. Ham petrol fiyatlarındaki artış bu yıl yüzde 52’ye ulaştı. Petrol fiyatlarındaki artışta, bölgede tırmanan gerginliğe bağlı olarak Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine sınır ötesi harekat düzenleme olasalığının devam etmesi ve Meksika’da yaşanan fırtına sonrası devlete ait Petroleos Mexicanos şirketinin günlük üretimi beşte bir oranında düşürmesi etkili oldu.

  MEKSİKA ÜRETİMİ KISTI: Günde 3.1 milyon varil ham petrol üreten Meksika, bu üretimin yüzde 80’inini Meksika Körfezi’nde gerçekleştiriyor. Ancak geçen hafta 21 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan fırtına önemli ölçüde kısılmasına neden oldu. Amerika’nın üçüncü büyük ham petrol tedarikçisini konumundaki Petroleos Mexicanos, fırtına nedeniyle günlük üretimini 600.000 varil düşürdü. Petrol fiyatlarındaki artışta, kış aylarında artan talep ile Amerika’daki stokların yetersiz kalacağı beklentisi de etkili oldu.

  İRAN’IN NÜKLEER ETKİSİ: ABD Teksas petrolündeki tırmanışa paralel, brent petrolünün fiyatı da 1.31 dolar artışla, 90 dolarlık rekor düzeyine çıktı. Petrol fiyatlarındaki son artışta nükleer enerji programı nedeniyle Amerika-İran gerginliğinin de katkısı olduğuna dikkat çekiliyor. İran’a karşı yeni yaptırımlar getirerek tutumunu sertleştiren Amerika, İran’ı terörizmi desteklemekle suçlarken, nükleer silah tehlikesine karşı uranyum üretimini de durdurmasını istiyor. Birleşmiş Milletler Nükleer Denetim Ajansı ise İran’ın nükleer silah programıyla ilgili hiçbir somut kanıt olmadığına dikkat çekiyor. Geçen cuma ayrıca, Afrika’nın en b üyük petrol tedarikçisi Nijerya’da da bir petrol tesisine yapılan saldırıda 6 işçi kaçırıldı. Bu bir hafta içinde Nijerya’da yaşanan ikinci olaydı.

  Euro 1.4438 doları gördü

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugünkü toplantısında faiz indirimine devam edeceği beklentisi uluslararası piyasalarda Euro’yu dolar karşısında yeni zirveye taşıdı. Euro, Asya borsalarında 1.4426 dolarla dün Avrupa tek para biriminin devreye girdiği 1999 yılından bu yana en yüksek değerine ulaşmış oldu. Uzakdoğu borsalarında tarihi zirvesini yakalayan Euro’nun çıkışı, Avrupa borsalarında da sürdü. Euro, Londra Borsası’nda da dün 1.4438 dolara kadar çıktı. Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugün ve yarın yapacağı toplantılarda faiz indirimine devam edebileceği beklentisinin ağırlık kazandığı bir ortamda, yatırımcıların dolar satmaktan çekinmediğine dikkat çekiyorlar. En azından FED toplantıları bitene kadar ABD Doları’nın baskı altında kalacağı belirtiliyor.

  Altın 800 dolara dayandı

  ABD Doları, başta Euro olmak üzere uluslararası önemli para birimleri karşısında en düşük seviyelerine gerilerken petrole paralel altın fiyatı da rekora koştu. Uluslararası borsalarda petrolün varili ilk defa 93 doları aşarken, altının ons fiyatı da 800 dolara dayandı. Petrol’ün peşine takılan altın, dün 794.40 dolarla 28 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Altının yanısıra bakır gibi diğer değerli metal fiyatları da yükseliyor.

  Dış borsalar FED öncesi hızlı çıktı

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugün başlayacak aylık toplantısında faiz indirimine gideceği beklentisi Asya’dan Avrupa ve ABD’ye kadar tüm menkul kıymet borsalarında ın da yükselmesine yol açtı. Başta Tokyo olmak üzere Asya borsaları haftaya hızlı yükselişle başlaması daha sonra açılan Avrupa borsalarına da yansıdı. New York Borsası da haftanın ilk gününe yükselişle başladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı