Gündem Haberleri

  Kuzey Irak’a ileri karakol

  Uğur ERGAN / ANKARA
  24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çukurca’daki PKK saldırısının ardından Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’ye davet ettiği Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Barzani’ye kapsamlı bir terör dosyası sunulacak. PKK’nın sızdığı noktalara giden Kuzey Irak içindeki yollara ileri karakol kurulması önerilecek.

  TÜRKİYE, Hakkâri Çukurca’daki saldırı sonrası Başbakan Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine en kısa süre içinde Ankara’ya gelmesi beklenen Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani’ye sınır güvenliği açısından önemli bir teklif götürmeye hazırlanıyor.

  Teknik boyut askerin

  Barzani ile yapılacak görüşmelerde masaya konulacak olan ve Kuzey Irak’taki yerel yönetimin PKK’ya karşı alabileceği önlemlerin sıralanacağı dosyada, Türkiye’nin PKK’nın sızma yaptığı noktalara giden Kuzey Irak içindeki yollarda ileri karakollar kurması önerilecek. Karakollar Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik anlayışını ihlal etmeyecek şekilde oluşturulacak. Kuzey Irak yönetiminin uygun bulması halinde tamamen keşif ve gözetleme amaçlı olacak karakolların kurulmasına ilişkin güvenlik birimleri arasında teknik boyutlu görüşmelere başlanılması planlanıyor.

  Peşmergenin görevleri

  Görüşmede ayrıca Barzani’ye bağlı peşmerge güçlerinin PKK ile mücadelede ne gibi roller oynayacağının detaylandırılması da gündeme gelecek. Peşmergenin araziden istihbarat vermesi, PKK’nın lojistik imkân yaratmasının önlenmesi, gerektiğinde sıcak temasa girilmesi, dosyanın “peşmerge” başlığı altındaki bazı önemli konularından olacak.

  Çalışmalar sürüyor

  Hürriyet’e, ziyaretle ilgili bilgi veren bir yetkili şunları söyledi: “Mesud Barzani ile yapılan telefon görüşmesinde ve Neçirvan Barzani’nin geçen haftaki Ankara ziyaretinde Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığı konuşulmadı. Bu konu Mesud Barzani’nin Türkiye ziyaretinde görüşülür. Konunun birçok teknik boyutu var. Ziyaret tarihiyle ilgili çalışma sürüyor. Ziyaret İngilizce tanımıyla ‘as soon as possible (en kısa süre içinde)’ gerçekleşecek.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı