GeriGündem Kuzey ilerliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey ilerliyor

Kuzey İttifakı, dünkü Mezar-ı Şerif zaferinin ardından bugün iki kente daha girmeyi başardı. İttifak komutanları Kabil'i almak için yeterli güçleri olduğunu ve emir beklediklerini söyledi.

KABİL`İN KUZEYİNDE TAARRUZA HAZIRLANIYOR
   
Kuzey İttifakı kuvvetleri, Afganistan`ın başkenti Kabil`in kuzeyinde Taliban`a karşı taarruza hazırlanıyor.

Kuzey İttifakı komutanlarından Emanullah Gozar, AFP`ye verdiği demeçte, ``Kabil`e doğru ilerlemek için taarruza hazırlanıyoruz`` dedi. Cepheye 30 km mesafedeki Cebel Saraç`ta demeç veren Gozar, ``Allah`ın yardımıyla, en kısa zamanda kavgaya atılacağız`` dedi.

DOSTUM`UN SÖZCÜSÜ: "KABİL`E SALDIRACAK GÜCÜMÜZ VAR

Afganistan`daki Özbek General Raşit Dostum`un sözcüsü, ``Başkent Kabil`e saldıracak gücümüz var, ama bütün Afganların gelecekteki hükümet konusunda karar almasını bekliyoruz`` dedi.

BBC`ye demeç veren sözcü Sibgatullah Zeki, Kuzey İttifakı`nın Kabil üzerine yürümeyi şimdilik düşünmediğini söyledi. Sözcü, ``Bunu yapabilecek gücümüz var, ama bütün Afganların ülkeye istikrar getirecek müstakbel hükümetin kurulması konusunda alacağı kararı bekliyoruz. Geçmişteki hataları tekrarlamak istemiyoruz`` diye konuştu.

Zeki, kış koşullarının savaşı durdurmayacağını da belirterek, ``Kuvvetlerimiz yazın da kışın da savaşacak güç ve yeteneğe sahipler. Bu konuda deneyimliler. Kar yağdı diye savaş durmaz`` dedi.

Sözcü, dün Mezar-ı Şerif kentini ele geçirirken 500 kadar Taliban milisinin öldürüldüğünü, 400`ünün tutsak alındığını da söyledi.

Bu arada devrik Afgan hükümetinin Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ise Kuzey İttifakı`nın Kabil`e saldırmayı düşündüğünü buildirdi.

Tacikistan`ın başkenti Duşanbe`de basın toplantısı yapan Abdullah, ABD`nin Kabil`in ``açık şehir`` olması önerisine rağmen, Kabil üzerineyürümeyi düşündüklerini belirtti.

Abdullah, ``Kabil`in Taliban`dan kurtarılmasının çok büyük siyasalve askeri anlamı olacaktır`` diye konuştu.

Abdullah, Kabillilerin Kuzey İttifakı`nı sevmedikleri yolundaki haberlerin ise doğru olmadığını öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Taliban`ın denetimi yitirmesinden sonra Kabil`in hiçbir grubun denetiminde olmayacak bir ``açık kent`` olması gerektiğini söylemişti.

KUZEY İTTİFAKI İLERLİYOR

Kuzey İttifakı, dün gece ele geçirdiği Mezar-ı Şerif kentinin yakınlarında, Taliban için Afganistan`da çarpışmaya gelen yüzlerce yabancı gönüllünün gizlendiğini açıkladı.

Kuzey İttifakı`nın Şii kanadı sözcüsü Zahir Vesik, Taliban ile birlikte çarpışmak için Afganistan`a gelen yüzlerce Arap ve Pakistanlı gönüllünün, Mezar-ı Şerif`in 10 kilometre batısındaki bir okulda bulunduklarını söyledi. Vesik, askerlerinin bu kişileri canlı olarak ele geçirmeye çalıştıklarını belirtti.

Bu arada, Afganistan`ın devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani`nin sözcüsü Muhammed Abil, ittifak kuvvetlerinin Özbekistan sınırındaki Hayratan`ın kontrolünü eline geçirdiğini söyledi. Abil, kendilerine bağlı kuvvetlerin, Taliban`ın Talokan`a bakan dağlık mevzilerini de aldığını kaydetti.

Öte yandan, Özbekistan`daki Kuzey İttifakı yetkilisi Haşim Saad, ittifak güçlerinin Mezar-ı Şerif`e girdiği zaman, halkın zaferi askerlerle birlikte kutladığını söyledi. Saad, halkın ittifak güçlerinin kente girmelerine yardımcı olduğunu, onlara yiyecek ve bilgi verdiğini belirtti.

Haşim Saad, Mezar-ı Şerif radyosunun da yayına başladığını ve ilk olarak Rabbani`nin halka mesajını yayınladığını açıkladı.

MEZAR-I ŞERİF`TEN SONRA HAYRATAN VE AYBAK

Afganistan`da Kuzey İttifakı güçlerinin, Mezar-ı Şerif`ten sonra Hayratan ve Aybak kentlerini de aldığı öne sürüldü.

Taliban`ın Bahtar Haber Ajansı Müdürü Abdül Henan Hemat, Özbekistan sınırında bulunan, askeri ve insani yardımların ulaşımı açısından stratejik öneme sahip Hayratan`ın, Kuzey İttifakı`nın eline geçmiş olabileceğini söyledi.

Hemat, Mezar-ı Şerif`i harap olmaktan koruyarak terkettiklerini, Taliban güçlerinin moralinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kuzey İttifakı Sözcüsü Kerim Halili de, kendilerine bağlı güçlerin Hayratan`da toplandıklarını doğrularken, bir başka sözcü kentin bir kısmını aldıklarını açıkladı.

Halili, Mezar-ı Şerif`le ilgili olarak da, tamamen denetimleri altındaki kentin bu sabah sessiz olduğunu, herhangi bir çatışma olmadığını söyledi.

ABD, KUZEYDOĞU CEPHESİNİ YENİDEN VURDU  
   
Amerikan ordusu, Afganistan`ın kuzeydoğusundaki Taliban mevzilerini, bugün yeniden vurmaya başladı.

B-52 ağır bombardıman uçaklarından biri, öğle saatlerinde gökyüzünde belirdi ve Tacikistan sınırı yakınlarındaki Taliban mevzilerine bomba yağdırdı.

AFP muhabiri, Mezar-ı Şerif kentinin yaklaşık 300 km doğusundaki bu Taliban mevzilerinin son iki hafta içinde Amerikan uçaklarınca dokuzuncu kez bombalandığını bildirdi.

B-52 bomba yağdırırken, Koşka nehrinin karşı yakasında mevzilenin Kuzey İttifakı birlikleri de tank ve top ateşiyle Taliban mevzilerini ateş altına aldı. 

ABD VE İNGİLİZ ASKERLERİ ÖLDÜ İDDİASI
   
Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Alithia gazetesi, Afganistandaki askeri operasyonda görev alan onlarca Amerikan ve İngiliz askerinin cesetlerinin, Rum kesimindeki Ağrotur İngiliz Üssü`ne ulaştığını iddia etti.

Haberde, cesetlerin siyah torbalar içinde, Limasol yakınlarındaki Ağrotur Üssü`ne taşındığı, cesetler arasında, başları kesik olanların da bulunduğu öne sürdü.  Ağrotur Üs Sözcülüğü, Afanistan`dan üslere ceset taşındığı yolundaki haberleri yalanladı.

Rum basını, Amerika`nın Afganistan operasyonunun başlamasından üç gün sonra, Ağrotur Üssü`nde, ceset torbası ve tabut stoku yapıldığını,kara harekatı dikkate alınarak, 5 bin ceset torbası ile çok sayıda tabut temin edildiğini yazmıştı.

YENİDEN YAPILANMA TOPLANTISI 20 KASIM`DA

Japonya`da yayınlanan Yomiuri Shimbun gazetesi, Afganistan`ın yeniden yapılanmasıyla ilgili toplantının, 20 Kasım`da New York`ta yapılmasının düşünüldüğünü bildirdi.

Gazetede bugün manşetten verilen haberde, Japon ve ABD hükümetlerinin, Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra Afganistan`ınyeniden yapılanmasıyla ilgili olarak, ülke içindeki bütün grupların veilgili ülkelerin katılımıyla ``Yeniden yapılanmaya destek toplantısı``nı Kasım`ın 20`sinde New York`ta yapmayı düşündükleri ve bu yönde hazırlıklar yaptıkları belirtildi.

Haberde, ``Bu toplantıyla, yakında başlayacak Ramazan`da da saldırılarını sürdürmeyi düşünen ABD`nin, bir an önce Afganistan`da yeni yönetimin kurulmasını hedeflediği yönünde Afgan halkı ve İslam ülkelerinden anlayış beklediği düşünülmekte`` denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle