Gündem Haberleri

  Kuzey-Güney Kore görüşmelere yeniden başlıyor

  SEUL (A.A)
  03.02.2006 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Kuzey ve Güney Kore, iki ülkenin üst düzey askeri yetkilileri arasında son olarak 2 yıl önce yapılan görüşmelere yeniden başlama kararı aldı.

  Sınırdaki bir köyde bugün yapılan ön görüşmelerde, üst düzey askeri görüşmelerin yine sınırda şubat sonu veya mart başında yapılması kararlaştırıldı.

  Güney Kore'nin Birleşme Bakan Yardımcısı Rhee Bong-jo, görüşmelerde, gerginliğin yumuşatılması ve karşılıklı güven artırıcı önlemler alınması üzerinde durulacağını söyledi. Öte yandan Güney Kore'de bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Kuzey Kore'nin saldırması halinde, “ABD ve Güney Kore güçlerinin saldırganı yenilgiye uğratacak güçte olduğunu” söyledi. Kuzey Kore rejiminin ne yapacağını anlamanın çok güç olduğunu belirten Pace, “onların niyetini bilmediğiniz zaman, kötü niyetli bir amacı varmışçasına hazırlıklı olmak zorundasınız” diye konuştu.

  Pace, Çin'i bölgede tehdit olarak görmediğini de belirtti. Çin'in ordusunu daha da güçlendirmesi halinde bile, ABD'nin bu ülkeyle ekonomik ilişkilerini geliştirmesinin çatışmaya mani olacağını belirten Pace, “Çin hakkında, geleceğe ilişkin olarak çok iyimserim. Ülkelerimiz arasında hemfikir olduğumuz alanlar, görüş ayrılığı yaratan alanlardan daha fazla” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı