Gündem Haberleri

  Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  Tahsin GÜNER- Muhammet BAYRAM / ANKARA (DHA)
  12.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  ANKARA'da Kuveyt Büyükelçiliği diplomat ve elçilik görevlileri, trafikte tartıştıkları NATO'da görevli olan F-16 pilotu Hava Kurmay Pilot Yarbay Hakan Karakuş'u araçtan indirerek, eşinin gözleri önünde cadde ortasında öldüresiye dövdü. Vatandaşların tepkisi üzerine bankaya sığınan diplomat ise polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında bankadan çıkarıldı. Kavga sonrası çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Karakuş'un Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün damadı olduğu ortaya çıktı.

  Görgü tanıklarının ifadelerine göre; Çankaya'daki Turan Güneş Bulvarı üzerinde içinde 4 kişinin bulunduğu Kuveyt Büyükelçiliği'ne ait 06 CD 3596 plakalı resmi araç, içerisinde NATO'da görevli F-16 pilotu Hava Kurmay Pilot Yarbay Hakan Karakuş, eşi ve 6 günlük çocuğunun bulunduğu aracı sıkıştırdı. Karakuş ise aracının sıkıştırılması üzerine korna çaldı. Bunun üzerine Karakuş'un korna çalmasına sinirlenen Kuveyt Büyükelçiliği'ne ait araçtan inen ve aralarında diplomat ve askeri ateşenin de olduğu öne sürülen 4 kişi,
  Hakan Karakuş'u aracından indirerek cadde ortasında dövmeye başladı. Olayı gören vatandaşlar koşarak olaya müdahale etti. Toplanan kalabalık Hakan Karakuş'a saldıran saldırganlarla kavga etmeye başladı.


  KOMUTANIN DAMADI

  Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  NATO’da görevli F-16 pilotu Hava Kurmay Pilot Yarbay Hakan Karakuş’un, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün damadı olduğu ortaya çıktı. Askeri kaynaklar, “Evet sokak ortasında, eşinin ve çocuğunun yanında çirkin saldırıya uğrayan kişi Hava Kuvvetleri Komutanımızın damadıdır. Brüksel’de NATO Karargahı’nda görev yaparken, yıllık izni için Türkiye’ye gelmiştir. Konuyla ilgili gereken her şey yapılmaktadır” dediler.

  KARARGAH HAREKETLENDİ

  Olayla ilgili hem Genelkurmay Başkanlığı, hem de Dışişleri Bakanlığı harekete geçerken, olaya ilişkin Emniyet’ten istenen dosya Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e iletildi. Emniyet’ten gelen dosyada Karakuş’u dövenler arsında büyükelçilik aracının Türk şoförü Selahattin A. ile diplomat Emad Ali M.’in isiminin yer aldığı öğrenildi. Orgeneral Güler, Yarbay Karakuş’un sağlık durumu dahil kapsamlı bir dosyanın Dışişleri Bakanlığı’na iletilmesi talimatını verdi. Genelkurmay ile Dışişleri Bakanlığı arasında da yoğun bir trafik yaşandı. Dışişleri Protokol Dairesi, Genelkurmay’dan gelen talep üzerine Kuveyt Büyükelçiliği’nden ayrıntılı bilgi istedi.

  İSTENMEYEN ADAM TALEBİ

  Genelkurmay’ın, olaya karışanlar arasında Askeri Ataşe’nin bulunduğu iddiasının doğru olması halinde bu kişi ile diğer saldırganların Türkiye tarafından resmen “İstenmeyen adam-persona non grata” ilan edilip, derhal sınır dışı edilmesini talep edebileceği bildirildi.

  GEREKEN YAPILACAK

  Bir askeri yetkili Hürriyet’e, “Her şey en ayrıntısına kadar incelenip, soruşturulacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Olayın perde arkasında ne var, neden saldırıldı, tüm bunlar ortaya çıkarılacaktır. Bu çirkin saldırıyı yapanlara gereken yanıt verilecektir” dedi. Uğur ERGAN / ANKARA
  DİPLOMAT BANKAYA SIĞINDI

  Karakuş'u öldüresiye döven 4 kişiden 3'ü vatandaşların tepkisi üzerine olay yerinden uzaklaşırken, diplomat olduğu öğrenilen Emad Ali Almohaid bir bankaya sığındı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Bankaya gelen polis ekipleri bankaya sığınan diplomatı toplanan kalabalık nedeniyle bir süre çıkarmadı. Vatandaşlar ise polis ekiplerine şahsı korudukları gerekçesiyle tepki gösterdi. Kuveytli diplomat, polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında bankadan çıkartılarak emniyete götürüldü.

  Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  "ÖLDÜRMEYE ÇALIŞTILAR"

  Görğü tanığı bir vatandaş olayı şöyle anlattı; "Arkadaş bir kişi. Eşi ve çocukları yanında. Kuveytli olanlar kasıtlı olarak bu kişiyi yere yatırıyor. Diğer 3 kişi suratını tekmeliyor. Direk olarak öldürmeye çalıştılar arkadaşı. Onların amacı dövmek değil, defalarca ayırdık. Kasıtlı olarak ayakta vurmuyorlar. Her tarafı açıkta olmasına rağmen, arkadaşın sadece yüzüne vurdular. İçeride de hakaret ediyorlar. 'Bizim dokunulmazlığımız var' diyorlar. Sonra dedik ki 'Siz bizim ülkemizde şahitlik yapamazsınız, hepimiz şahitlik yapacağız. Ondan sonra bankadan polisi arıyorlar. 'Biz diplomatız, dokunulmazlığımız var saldırıya uğradık, bizi linç edecekler gelin kurtarın' diyorlar. Burada hiç kimse saygısızlık yapmadı. Gördüğünüz gibi devletin memuruna da saygılıyız. Sadece yüzlerine tükürmek istiyoruz. Şahitlikte yapacağız.

  Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  "GEÇEN AY DA ADAM ÖLDÜRDÜLER İDDİASI"

  Ama polisin bize söylediği şu; 'Bunlar burada geçen ay da adam öldürdüler hiçbir işlem yapılmadı, orada da olacağı bu. Onlar dayak yiyenle anlaşırlar siz arada kalırsınız dağılın' diyorlar. Eğer bizim ülkemizdeki adalet sistemi buraya geldiyse, herkes burada kafasına göre yorum yapar. Yarın linçler başlar. Lütfen yetkililere sesleniyoruz, sırf dokunulmazlık adı altında bizim ülkemizde bize bunları yapan insanlara gereğini yapın. Burada bu insanların elini kolunu sallayarak polis güvencesiyle götürülmesini, şu bankadan bu insanları kurtarıp, yaralı insanı almadılar içeri. Yaralı burada asfalttaydı. Aldılar o diplomat bozuntusunu içeriye, o insanlar içeride eli kolunu sallaya sallaya klimanın içinde oturdular. Artık lütfen yetkililerde bunların dokunulmazlığını verirken, bir sefer daha düşünsünler" dedi.

  YARALANAN F-16 PİLOTU TEDAVİYE ALINDI

  F-16 pilotu Hava Kurmay Pilot Yarbay Hakan Karakuş olay yerine çağrılan ambulansla İbn-i Sina Hastanesi'ne kaldırıldı. Aldığı darbeler sonucu yaralanan Karakuş, daha sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisine sevk edildi.

  Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  ÇOCUĞUNU AŞI İÇİN SAĞLI OCAĞINA GÖTÜRÜYORDU

  NATO'da görevli olan F-16 pilotu Hava Kurmay Pilot Yarbay Hakan Karakuş'un doğum izni nedeniyle Türkiye'de bulunduğu, olay sırasında 6 günlük çocuğunu sağlık ocağına aşı vurdurmaya götürdüğü öğrenildi.

  DARP RAPORU ALARAK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

  Karakuş’un darp raporu alarak Kuveyt Büyükelçiliği diplomat ve elçilik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı’nın olayla ilgili olarak Kuveyt Büyükelçiliği’nden ayrıntılı bilgi istediği öğrenildi. Ayrıca Hakan Karakuş’un rütbesinin Yarbay olduğu belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı