Gündem Haberleri

  Kutuplaşma var

  Özgür EKŞİ-Merve ERDİL ANKARA
  08.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, "Türkiye’nin, kutuplaşmalardan kaçınması lazım. Sorunlarını kendi içinde çözebilir, kimsenin nasihatlerine falan da ihtiyacı yok" dedi. Büyükanıt, PKK ile mücadele konusunda da, "Ne pahasına olursa olsun, dünya da yıkılsa bu görevi yapacağım. Bu görevi yapmazsam vatan hainliğinden yargılanırım" diye konuştu.

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt dün katıldığı İsrail’in milli günü dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt’a yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

  n Avrupalılar tarafından aşırı laikler-demokratik laikler türünden tanımlamalar yapılıyor. Siz buna ne diyorsunuz?

  - Sıfat koymalara her zaman karşı çıkmışımdır. Türkiye’ye çok sıfat koyuyorlar. Sıfat, ismin önüne gelir, yanlış birşey. Türk insanı, kendi kendini tanımlama gücüne sahiptir. Başkasının tanımlamasına ihtiyacı yoktur. Cumhuriyetin kuruluşundan beri Türk insanı bunu yapmıştır

  n Bir de çok tanımıyorlar herhalde.

  -Onlara bir şey söylemiyorum ama Türk insanı kendi kendini tanımlayabilir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri Türk insanı bunu yapmıştır Türk insanının başka tanımlamaları alıp kendine etiket olarak koyma ihtiyacı yoktur.

  n Türkiye’yi ikiye bölmek isteyenler var.

  -Çok konuşmak istemiyorum. Türkiye’de kutuplaşmalar olmamalıdır.

  n Var mı böyle kutuplaşma?

  Var, var. Türkiye’nin bu kutuplaşmadan kaçınması lazım. Sorunlarını kendi içinde çözebilir. Kimsenin nasihatına falan ihtiyacı yoktur. Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir Cumhuriyet yarattık, bunu yapan bir ülke, bunu yapan millet, bunda bir etnik ayrımcılık yoktur, bunu yapan millet bütün sorunlarını çözme imkan ve kabiliyetlerine sahiptir. Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı ortaya çıkar, Türkiye bundan kaçınmalıdır.

  n AKP’nin savunmasını okudunuz mu?

  -Tabii ki okudum, biz herşeyi okuyoruz. Bu konuda yorum yapmam. Benim konuşmam dava sürecini etkilemek olur. Emekli olduktan sonra herşeyi konuşurum.

  Görevimi yapmazsam vatan haini olmaktan yargılanırım

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Kuzey Irak’ta iş yapan gazeteci İlnur Çevik ile sınır ötesi operasyon ve PKK ile mücadele konusunda sohbet ederken, "Tek bir sivile bile zarar gelmedi. Ne pahasına olursa olsun, dünya da yıkılsa bu görevi yapacağım. Bu görevi yapmazsam vatan hainliğinden yargılanırım" dedi. Terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan’ın öldürüldüğü iddiaları üzerine ise Büyükanıt, "Biz hedeflerimizi belirlerken herhangi bir isimden bahsetmedik. Bizim söylediğimiz Ahmet öldü, Mehmet öldü değil. Bombayı atarken kimliğine bakmıyoruz. Kandil’de sık sık kendi tariflerine göre üst düzey olanların gittiği bir yeri vurduk. Hedefleri yakın takip ettiğimiz için biliyoruz. Ama vurduğumuz an orada kim var bilmiyoruz" dedi. Büyükanıt, kimliğe ilişkin tahmin yapmasının yanlış olacağını bildirdi. "Basının tahmini yanlış mıydı" sorusuna Büyükanıt, "Hayır, basının tahmini yanlış değildi, benzetme yaptı onlar. Tahmin değil, tespitlere dayalı şunu söyleyebilirim. Çok ağır darbeler yediler. Bu darbeler sürecek" yanıtını verdi.

  Basınla hiçbir sorunum olmadı

  İSRAİL milli günü resepsiyonuna katılan Büyükanıt, bir gazetecinin "Yazdığımız haberleri nasıl buluyorsunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi: "Benim basınla bugüne kadar hiçbir sorunum olmadı. Basın kamuoyuna doğruyu verendir. Kamuoyu ona göre şekillenir. Basına birşey söyleyip de ’yanlış anlaşıldım’ dediğim olmadı. Basına ne konuşuyorsam olduğu gibi çıkar. Ben öyle dememiştim. Böyle demek istedim’ diyemezsin."

  Büyükanıt’ın sözleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Can Paker’in evindeki yemekle ilgili haberleri yalanlayan açıklamalarını akla getirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı