Gündem Haberleri

  Kutsal buluşma

  Hürriyet Haber
  07.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2.5 milyon hacı adayı, dün Arafat'ta bir araya geldi. 120 bin Türk hacı adayı, özel çadırlara yerleşti. Başbakan'ın annesi Güzide Yılmaz, Diyanet'in hac organizasyonunu överek, ‘‘Harika bir organizasyon yapmışlar. Çok memnunuz’’ dedi.

  Dünyanın dört yanından gelen 2.5 milyon hacı adayı, Adem ile Havva'nın buluştuğu Arafat'da dün biraraya geldi. 300 otobüs ile Mekke'den Arafat'a gelen yaklaşık 120 bin Türk hacı adayı da kendilerine tahsis edilen çadırlara yerleştirildi. 15 Türk milletvekili için ise Diyanet tarafından özel çadırlar hazırlandı.

  Hacı adayları, Arafat'da haccın farzı olan Vakfe'ye durdular. Öğle ve ikindi namazını birleştirerek kılan hacı adayları, güneş battıktan sonra akşam namazını kılmadan Müzdelife'ye hareket edecekler. Akşam va yatsı namazlarını yatsı vakti olduktan sonra yine birleştirerek kılacak olan hacı adayları, Müzdelife'de geceyi, ‘mümkün olduğu kadar ibadet ederek ve dinlenerek’ geçirecekler. Hacı adayları uygun bir zamanda da ‘şeytan taşlamak’ için 70 tane de taş toplayacaklar.

  Çadırkent haline gelen Arafat'da, mahşeri bir kalabalık yaşanırken, bir yandan da seyyar satıcılar ve dilenciler, diğer yandan da develer üzerinde resim çektirmeye çalışan hacı adayları dikkat çekti. Arafat'da hacı adayları en çok tuvalet sıkıntısı çekiyor.

  Arafat'ta Vakfe'ye duran Başbakan Mesut Yılmaz'ın annesi Güzide Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac organizasyonunu överek, ‘‘Çok memnunuz. Harika bir organizasyon yapmışlar. Herkese, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz’’ dedi.

  Kapatılan RP'nin eski lideri Necmettin Erbakan ile birlikte kutsal topraklara gelen FP'li TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu, Fazilet Partisi Grup Başkanvekili Lütfi Esengün ve Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, Diyanet organizasyonuyla gelen FP'li milletvekillerini protokol çadırında ziyaret ettiler. Hatipoğlu çadırdan ayrılırken hacca kendi imkanlarıyla geldiğini söyledi. Sorulara sinirlenen Hatipoğlu, ‘‘Biz, buraya ibadet yapmaya geldik’’ diyerek yanıt vermedi. Susurluk Komisyonu eski Başkanı Elkatmış ise kutsal topraklarda bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söylerken, ‘‘Burada çete yok, mafya yok’’ diye konuştu. Erbakan ile birlikte kutsal topraklarda bulunan FP'li milletvekilerinin, Milli Görüş Teşkilatı'na ait ve özel kartlarla giriş çıkış yapılan çadırlarda kaldıkları öğrenildi.

  Kabe'nin örtüsü değişti

  240 teknisyen tarafından özel olarak bir yılda imal edilen Kabe'nin örtüsü, törenle değiştirildi. Altın ve gümüş ipliklerle işlenen, siyaha boyanmış saf ipekten, 16 parçadan oluşan ve yaklaşık 17 milyon Suudi Arabistan Riyali'ne malolan örtü, 14 metre yüksekliğinde.

  Örtünün üzerinde, jakard üslubu ile işlenmiş ‘‘La ilahe illallah Muhammedin Resulullah. Allah Celle Celalühü. Sübhanallahi vebihamdihi subhanallahi el Azim. Ya hannan, ya mannan’’ ibareleri bulunuyor. Birisi Kabe kapısının örtüsü olmak üzere beş parçadan oluşan örtü için, 450 kilo ipek iplikten 658 metre kumaş dokundu. Boyama, dokuma, basma, işleme ve toplama döneminden geçen Kabe'nin örtüsü için, 47 top kumaş kullanıldı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı