Gündem Haberleri

  Kutan'ın sözleri Erbakan'ı kızdırdı

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, ‘İki seçimin ayrılmasını müzakereye hazırız’ şeklindeki sürpriz açıklaması, iktidar partilerinin yanısıra, iş dünyasından, sivil toplum örgütlerine kadar uzanan geniş ‘Seçimler ertelensin lobisi’nde büyük yankı uyandırdı.

  Çünkü, TBMM'de en fazla sandalyeye sahip FP'nin bu tavrı, seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda yaşanan tartışmalara kesin bir biçimde nokta konulmasını sağlayacaktı. Kutan'ın bu sözleri, dün Ankara'da hemen yankısını buldu. FP'den üst düzey bir yönetici, ‘Sabah yataktan kalkar kalkmaz, telefonlarımız çalmaya başladı, bir daha da susmak bilmedi’ dedi. Bu yetkili, özellikle ANAP'a yakınlığıyla tanınan bazı ‘Köprü’ isimlerin, ‘İşin aslını’ öğrenmeye çalıştıklarını söyledi.

  FP KARIŞTI

  Kutan'ın bu sözleri, Başkent kulislerini hareketlendirirken, FP'ye ise bomba gibi düştü, partide büyük bir karışıklığa yol açtı. Oğuzhan Asiltürk başta olmak üzere partinin ‘Şahinler’ kanadını oluşturan bir çok ağır top, yetkili kurullarda bu yönde bir politika değişikliği kararı alınmadığından, dün sabah ilk iş olarak Kutan'la TÜSİAD toplantısına katılanlardan Abdüllatif Şener ile Abdülkadir Aksu'nun telefonlarını çevirip, ‘Nedir bu? Nereden çıktı?’ sorusunu yönelttiler. Genel Merkez de dün günboyu, ne olup bittiğini öğrenmek isteyen milletvekillerinin hücumuna uğradı. FP içinde kendisi de pozisyon itibariyle ‘Şahinler’ arasında sayılan Şener, telefonlara şu yanıtı verdi:

  ‘‘Genel Başkan'ın sözleri yanlış anlaşıldı. Aslında o, ‘Ben 9 aydır anamuhalefet partisinin başkanıyım, ama Başbakan bugüne kadar beni, tebrik etmek için bile aramadı. Bırakın tebrik etmeyi, ülke sorunları konusunda bile fikrimizi sormuyor, almıyor. Kıbrıs meselesini Romanya Başbakanı ile konuştuğu halde, bizimle konuşmuyor' demek istedi. Yani, Başbakan ve iktidarın diğer ortaklarına, ‘Gelin, ne olursa olsun ülke meselelerini bizimle müzakere edin, hatta fikrimiz belli olmasına rağmen seçim tarihi konusunu bile müzakare edebiliriz' diye mesaj vermek istedi.’’

  ERBAKAN'DAN TELEFON

  FP kulislerinde, Kutan'ın bu sözlerinin en büyük yankıyı ise Balgat'taki ünlü, 4 katlı saray yavrusu villada bulduğu konuşuluyor. Kapatılan RP'nin yasaklı, FP'nin ise manevi lideri Necmettin Erbakan'ın, dün sabah gazetelere göz gezdirir gezdirmez telefona sarılıp, ‘Neler oluyor orada?' sorusunu üst perdeden yönelttiği de yaygın olarak konuşuluyor. Kutan'ın da kendisini dün sabah arayan bu etkili isimlere, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyip, bu yanlış anlamanın hemen giderileceğini söylediği bilgisi de kulislere ulaştı.

  DİYALOG SİNYALİ

  Genel Merkeze dün öğle saatlerinde, bozuk ve sinirli bir yüz ifadesiyle gelen Kutan'ın, konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakması da dikkatlerden kaçmadı. Ancak FP kulislerinde başka iddia daha dillendiriliyor. Buna göre, ‘Savaş baltalarımızı gömdük' sözleriyle kamuoyuna ‘Barış' mesajı veren Kutan, iş dünyasına da, en hassas olduğu konuda, yani seçimlerle ilgili ‘Sempati mesajı' vermek istedi. ‘Müzakareye hazırız' sözüyle de, tam olarak ‘Gelsinler, hemen seçimlerin ertelenme işini konuşalım' demek istemedi, ancak parti olarak en hassas noktalarını oluşturan seçimler gibi bir konuda bile diyaloğa, müzakereye hazır olduklarının sinyalini vermek istedi. Kutan'ın bu masum ‘Sempati mesajı', üzerinden 24 saat bile geçmeden, yani gerçek muhataplarının zihinlerinde gerekli yankıyı uyandırmaya fırsat bulamadan, Balgat'taki ünlü konutun duvarına çarpıp geri döndü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı