Gündem Haberleri

  Kutan'ın garip NATO ziyareti

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FAZİLET Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, NATO Genel Sekreteri Lord Robertson'dan görüşme talep etti. NATO Genel Sekreteri, programının el vermesi halinde Kutan'la görüşeceğini bildirdi.

  NATO genel sekreterlerinin bir muhalefet parti lideriyle görüşmesinin alışılmış bir durum olmadığına dikkat çeken Brüksel'deki siyasi çevreler, ‘‘Kutan NATO Genel Sekreteriyle acaba ne konuşacak?’’ sorusunu ortaya atıyor. Kutan'ın Türkiye'nin AB üyeliği bağlamında Avrupa Savunma ve Güvenlik Kimliği (AGSK) içindeki yeri ve konumunu gündeme getirmesinin ‘‘doğal’’ olacağı, bu konuların dışına çıkmasının normal karşılanmayacağı belirtiliyor.

  Yarın Brüksel'i ziyaret edecek olan Kutan, iki gün burada çeşitli temaslarda bulunduktan sonra çarşamba günü Strasbourg'a geçecek.

  Kutan, Strasbourg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi yetkilileriyle görüştükten sonra cuma günü Frankfurt üzerinden Türkiye'ye dönecek.

  Kutan, Brüksel'de ayrıca Senato, Temsilciler Meclisi'ni ziyaret edecek ve Belçika Dışişleri ile İçişleri Bakanlıklarıyla da temasta bulunacak. Kutan, Avrupa Parlamentosu'nun bazı üyeleriyle de bir araya gelecek. Ayrıca Kutan'ın Avrupa Birliği Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yla da görüşebileceği ileri sürüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı