Gündem Haberleri

  Kutan'ın fiyasko gezisi

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Kutan'ın Brüksel gezisi tam bir fiyaskoyla başladı. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri ile görüşmesi beklenen Kutan'ı, konfederasyonun daha alt düzeydeki temsilcisi olan genel sekreter ikinci yardımcısı kabul etti.

  FAZİLET Partisi lideri Recai Kutan'ın temasları 'fiyaskoyla' başladı. Dün Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Emilio Gabaglio ile görüşmesi beklenen Kutan'ı, konfederasyonun daha alt düzeydeki temsilcisi olan genel sekreter ikinci yardımcısı kabul etti. Kutan'ın gündeminde bulunan Uluslararası Katolik Göç Komitesiyle yapacağı görüşme ve Türk işadamlarıyla yapacağı toplantı ise iptal edildi. Kutan'ın yarın NATO genel sekreteriyle yapacağı görüşme de tehlikeye girdi.

  Dün Kutan ve beraberindekiler, AB Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Nihat Akyol ve NATO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Onur Öymen'le ayrı ayrı yemek yediler. FP lideri dün ayrıca Belçika Senatosu Başkan Yardımcısı Jean-Marie Happart'la ve Belçika'nın eski Ankara Büyükelçisi Aleixs Brouhns'la görüştü. Kutan bu görüşmede savunma konularının gündeme geldiğini söyledi.

  Kutan yaptığı açıklamada Batı Avrupa Birliği (BAB) ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konularını birbirine karıştırdı. 'Biliyorsunuz AB'nin yeni oluşturmaya çalıştığı BAB'a Türkiye'yi almak istemiyorlar' diyen Kutan'ın aslında AGSK'yı kastettiği gazetecilerin dikkatinden kaçmadı.

  FP liderinin programında bugün Avrupa Parlamentosu'nun üç milletvekili ile çarşamba günü ise NATO Genel Sekreteri Lord Robertson'la görüşme bulunuyor. Ancak NATO genel sekreteriyle yapılması planlanan görüşmenin de 'iptal edilme' olasılığı bulunuyor. Halen Gürcistan'da bulunan Lord Roberson'un, bu akşam Brüksel'e gelmesi bekleniyor. NATO sözcüsü, Genel Sekreter'in yoğun Kafkasya temaslarından yorgun dönmesi halinde görüşmenin iptal edilebileceği ya da bir başka NATO yetkilisinin görüşmeyi gerçekleştirebileceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı