Gündem Haberleri

  Kutan'dan Tayyip'e şartlı teklif: Acele etme koltuk senin

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Kutan, Erdoğan'a, yenilikçi kanada verdiği desteği çekmesi karşılığında ileride partinin başına geçebileceğini söyledi. Kutan, ‘‘Acele etme, zaten 2, 3 yıl içinde koltuk sana kalacak’’ dedi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, ‘‘yeni bir oluşuma gidip, partisini böleceğinden’’ endişe ettiği yasaklı Tayyip Erdoğan'a, ‘‘yenilikçi kanada verdiği desteği çekmesi karşılığında ileride partinin başına geçebileceği’’ yönünde sürpriz bir öneri götürdü. Kutan, Erdoğan'a, dünkü görüşmelerinden bir gün önce yardımcısı Veysel Candan aracılığıyla gönderdiği mesajında, ‘‘Sen bizim evladımız, kardeşimizsin. Yanlış yapma. Fitne, fesata alet olma. Bu işlerin arkasında durma. Daha gençsin, yasağın da ömür boyu sürecek değil, yarın öbür gün bitecek. Önün açık. Zaten iki üç yıl içinde bu koltuk sana kalacak, bu koltuğa sen oturacaksın’’ dedi. Erdoğan'ın ise kulislerde büyük yankı uyandıran bu öneriyi, ‘‘Ben siyasi yasaklı bir insanım. Bu durumumla bir parti kurmam mümkün değil. Yasağım kalktığında ise Türkiye'nin o günkü şartlarına bakarım’’ diyerek geçiştirdiği öğrenildi.

  Kutan-Erdoğan görüşmesini izlemek isteyen gazeteciler dün sabahın erken saatlerinden itibaren FP Lideri’ni aramaya başladılar. FP Lideri'nin, kahvaltı için yer ayırttığı Emirgan Köşkü'ndeki rezervasyonun iptalinden sonra, Kutan ve Erdoğan, cuma namazında ortaya çıktılar.

  TARAFSIZ SAHADA DÜELLO Kutan ve Erdoğan'ın, her ikisinin de ortak dostu bir partilinin ‘‘tarafsız saha’’ diye nitelenen Fatih-Kızıltaş'taki evinde dün sabah saat 09.15 sıralarında başlayan ve yaklaşık 3 saatlik görüşmesi ise müthiş bir söz düellosuna sahne oldu. Erdoğan; FP Genel Başkan Yardımcıları Veysel Candan, Ertan Yülek ile Grup Başkanvekili İsmail Kahraman'ın da hazır bulunduğu görüşmede, parti yönetiminden kendisini ve yenilikçileri hedef alan çıkışları sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, Kutan'a, ‘‘Gereksiz bir şekilde bizimle uğraşılıyor. Benim parti kuracağım, o arkadaşların ayrılacağı laflarını nereden çıkarıyorsunuz? Herhalde siz bu arkadaşlar ayrılsın istiyorsunuz. Onlar kendiliğinden ayrılmayınca da, gitmeleri için gerekçe bulmaya çalışıyorsunuz’’ dedi.

  İNİSİYATİF TARTIŞMASI Erdoğan, Kutan'a, ‘‘İnisiyatif kullanmıyorsunuz. Çünkü insiyatif başkalarında. Partide yaşanan bütün sıkıntıların nedeni bu’’ eleştirisini de getirdi. Kutan'ın ise ‘‘Evet, bu tür şeyler oldu, ama, artık her şey değişti, artık inisiyatif kullanacağım’’ dediği belirtilirken, Erdoğan'ın yenilikçi örgütlere yönelik tasfiyeleri eleştirip, ‘‘bunlar çok yanlış işler’’ sözüne de, Kutan'ın, ‘‘2-3 tane oldu, ama talimat verdim bundan sonra olmayacak’’ karşılığını verdiği bildirildi. Görüşmede, Kutan'ın, ‘‘Parti içi sorunları parti içinde konuşalım. Bunlar parti dışına taşınca bazıları bunları polemik yapıp, sırtımıza basarak politika yapmaya çalışıyor’’ yakınmasında bulunduğu öğrenildi.

  AYNI DUYGULAR İÇİNDEYİZ Kutan, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Memnuniyetle gördüm ki ben hangi duygular içindeysem, Tayyip Bey de o duygular içinde’’ dedi. İstanbul'a basında çıkan haberler üzerinde kamuoyunda oluşan soruları açıklığa kavuşturmak için geldiğini belirten Kutan, Erdoğan'ın parti yönetiminden memnun olup olmadığı sorusu üzerine ise ‘‘O ayrı bir mesele, herkesin görüşü farklı olabilir. Tayyip Bey de tavsiyelerde bulunabilir. Ama böyle bir tavsiyesi olmadı’’ dedi.

  Kutan ve Erdoğan görüşmenin ardından İskenderpaşa Camii'nde Cuma namazı kıldılar. Kutan ve Erdoğan, birlikte girdikleri camiden ayrı ayrı ayrıldılar.

  Suna Kıraç'a ziyaret Öte yandan FP Lideri Kutan dün saat 16.45'te Amerikan Hastanesi'ne giderek bir süredir tedavi altında bulunan Suna Kıraç ile Nazlı Ilıcak'ın annesi İhsan Çavuşoğlu'nu ziyaret etti. Suna Kıraç için Rahmi Koç'a geçmiş olsun dileklerinde bulunan Kutan, Rahmi Koç ile yaklaşık 20 dakika görüştü.

  Parti değil, oluşum peşindeyim

  CUMA namazı sonrası gazetecilerin soruları üzerine ‘‘Gayet güzel bir görüşmeydi, iyi bir ‘brunch' yaptık’’ diyen Erdoğan, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, yeni parti kurma çalışması içinde olmadığını belirterek, siyasi yasaklı olduğunu hatırlattı. Erdoğan, şunları söyledi:

  ‘‘Yeni bir parti kurma çalışmasını bir ‘emanetçi' vasıtasıyla gerçekleştirmek gibi bir niyetim olmadığı ve olmayacağı açıktır. Tribünden maç izlemeyi severim ama yönetmeyi sevmem. Benim siyasi çizgimi yakından takip edenler, ‘emanetçilik' uygulamasını Türk siyasetinin en kötü hastalıklarından biri saydığımı ve ‘emanetçiler' vasıtasıyla siyaset yapılmasını milletimize karşı sorumluluk duygusundan uzak bir tavır olarak değerlendirdiğimi bilirler.’’

  Erdoğan, siyasi yasaklı olmasının, ülke meselelerini takip etmesi anlamına gelmediğini belirterek, seçme hakkının sorumluluğunu yerine getirerek, ‘tıkanmış siyasi hayatı düze çıkaracak projeler geliştirmek' üzere arkadaşlarıyla yaptığı çalışmaların ‘süratle' devam ettiğini anlattı. Kendisine atfedilen ‘yeni oluşum' çabalarının özünü bu çalışmaların oluşturduğunu belirten Erdoğan, ‘‘Yeni bir siyasi zihniyetin geliştirilmesi anlamında ülkemizin yerel ve uluslararası sorunlarına yeni yaklaşımlar getirmek yönünde bir ‘yeni oluşum' çalışması yürütmekteyim’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı