GeriGündem Kutan'dan ANAP'a: Aklınız neredeydi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kutan'dan ANAP'a: Aklınız neredeydi

ANAP 'ın reform paketi SP Genel Başkanı Kutan'ı kızdırdı. Kutan, "ANAP iktidar ortağıdır. İktidar şikayet yeri değildir, icraat yeridir. Madem bu tür tedbirlerin alınmasını zaruri görüyorlar, adama sormazlar mı? 'Şimdiye kadar aklınız neredeydi?'" diye konuştu.

SP, hükümete, yurtdışına asker gönderme ve yurtiçinde yabancı askeri unsurları bulundurma yetkisi veren Meclis kararının iptali için Çarşamba günü, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

SP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Recai Kutan başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.
Kutan, toplantı için Genel Merkez binasına gelişinde, gazetecilerin soruları üzerine, ANAP'ın geçen hafta, siyasi ve ekonomik reform öngören paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Kutan, şöyle konuştu:

''Eskilerin bir tabiri var; 'Bağdat harap olduktan sonra ne anlamı var'. ANAP iktidar ortağıdır. İktidar şikayet yeri değildir, icraat yeridir. Madem bu tür tedbirlerin alınmasını zaruri görüyorlar, adama sormazlar mı? 'Şimdiye kadar aklınız neredeydi?' Aslında söyledikleri hususların büyük bölümü doğrudur. Ancak, doğru tedbirler doğru ağızlardan çıkmalıdır. Şimdiye kadar hep yanlışı savundular. Tedbirleri gündeme getirdiler. Bu da koalisyon ortakları arasında ciddi çatlaklar olduğunun göstergesidir."
SP Grup Başkanvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu da toplantının ardından ele alınan konular hakkında gazetecilere açıklama yaptı.
Hatipoğlu, hükümete, yurtdışına asker gönderme ve yurtiçinde yabancı askeri unsurların bulundurulmasına imkanı tanıyan Meclis kararının iptali için Çarşamba günü, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını, bunun için gerekli olan 110 imzayı tamamladıklarını bildirdi.
Hatipoğlu, ayrıca, Çarşamba günü, ''ekonomideki kötü gidişin müsebbibi'' olduğu için ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında gensoru önergesi vereceklerini kaydetti.
Ömer Vehbi Hatipoğlu, ANAP'ın reform önerileriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, iktidar ortaklarının söz konusu paketle ilgili ''şimdiden anlaşmazlığa düştüğünü'' iddia etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle