Gündem Haberleri

  Kutan'dan ağır iddialar

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birileri 2.5 milyar dolar götürdü

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'nin biriken sorunlarının bu hükümet tarafından çözülemeyeceğini savunarak, ‘‘Bu hükümetin uzun süre ayakta kalma şansı gözükmüyor. Çözüm FP'nin iktidarda olmasıdır, devlet direksiyonuna FP'lilerin geçmesidir’’ dedi. Kutan, FP'nin dünkü Meclis grubunda, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a yönelik borsa spekülasyonu iddialarını yineledi. Kutan, IMF heyetinin Ankara'daki temasları sırasında borsada meydana gelen büyük dalgalanmanın sonunda birilerinin 2.5 milyar dolar tutarında haksız kazanç elde ettiğini savundu. Bu sırada en çok işlemin de Yılmaz'ın teyzesinin oğlu Mehmet Kutman'ın Global Menkul Değerler Şirketi tarafından yapıldığı yönünde iddialar ortaya atıldığını söyleyen Kutan, şöyle konuştu:

  İTHAM ALTINDASINIZ

  ‘‘Bu iddiaları araştıracak kurum SPK. SPK'nın başında da Muhsin Bengütürk var. Bu kişi, SPK'nın başına gelmeden önce, 1997 yılında, Kutman'ın şirketinde maaşlı idi. Maaşını, Global Menkul Değerler ile irtibatlı bir başka şirketten alıyordu. Bengütürk'ün maaşını aldığı Euromany Şirketi'nin Türkiye temsilcisi ise ANAP Milletvekili Nesrin Nas. Böyle bir sürü irtibatlar var. Bütün bunlar araştırılıp açığa çıkarılmadıkça, bir çok önemli kurum ve kişi itham altındadır.’’ Kutan, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişiminin altında yatan nedenlerin de açığa çıkarılması gerektiğini belirterek, ‘‘Aksi halde intihar sebepleriyle ilgili olarak çeşitli senaryolar üretilecektir’’ dedi.

  Yılmaz'a yönelik borsa spekülasyonu iddialarını yineleyen FP lideri Kutan, birilerinin 2.5 milyar dolar götürdüğünü söyledi. Dalgalanma sırasında ençok işlemin Yılmaz'ın teyzesinin oğlu Mehmet Kutman'ın şirketi tarafın yapıldığını belirten Kutan, SPK'nın başındaki kişinin bu şirkette çalıştığını da öne sürdü.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı