GeriGündem Kutan: Umut Operasyonu'nda yüzlerce insan işkence gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kutan: Umut Operasyonu'nda yüzlerce insan işkence gördü

Fazilet Lideri, İran iddialarının Tahran zirvesi öncesinde gündeme getirilmesini ‘kuşkulu’ buldu. Kutan, Umut Operasyonu'nun da beklendiği gibi çıkmadığını vurgulayarak, ‘‘İddialar nedeniyle yüzlerce insan, maddi manevi işkence gördü’’ dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, İran'a yönelik terör suçlamalarının Tahran'daki ECO Zirvesi'nin hemen öncesinde ortaya atılmasının manidar olduğunu söyledi. Bu konuda kamuoyunda da kuşkular bulunduğunu savunan Kutan, ‘‘İran'la ilgili iddialar, bir süre daha beklenip ECO Zirvesi'nden sonra ortaya atılamaz mıydı?’’ dedi.

Umut Operasyonu'nun beklenen umudu vermediğini savunan Recai Kutan, ‘‘İçişleri Bakanı artık kendi tabiriyle bomba patlatamıyor. Susmayı tercih ediyor. Başbakan da öyle. Ama iddialar nedeniyle yüzlerce insan şaibe altında altında kaldı, maddi ve manevi işkence gördü’’ dedi.

FP'nin dünkü Meclis Grubu'nda konuşan Kutan, ‘‘Türkiye, ECO Zirvesi'ni ve bundan çıkacak sonuçları değerlendirmelidir’’ diyerek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e zirve için İran'a gitmesi çağrısında bulundu.

‘‘Cumhurbaşkanının ECO'ya gitmemesi Türkiye'nin menfaatine değildir’’ diyen Kutan, ‘‘Cumhurbaşkanı ECO'ya gitmelidir. Putin'in Ortaasya ve Kafkas Cumhuriyetleri üzerindeki baskısı bu toplantıyla azaltılabilir, bu cumhuriyetlere destek verilebilir. Zaten oraya gidiş de İran için değil, bu cumhuriyetler içindir’’ dedi.

Kutan, Meclis'in tatile girmeden önce çıkarması planlanan yasalar içine hayvan haklarının alındığını, ancak insan haklarıyla ilgili yasalara yer verilmediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle