Gündem Haberleri

  Kutan: En uygun çözümü arıyoruz

  Hürriyet Haber
  03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, hükümetin kuruluşuna sağlıklı, sağduyulu ve aklıselim baktıklarını, bu nedenle de, şu ana kadar ne ‘‘evet’’, ne de ‘‘hayır’’ dediklerini söyledi. Kutan, ülkenin yararına en uygun çözümü aradıklarını, bu çözümü bulduklarında hükümetin kuruluşuna yardımcı olacaklarını bildirdi.

  FP Danışma Meclisi'nin dün İçkale Oteli'nde yapılan toplantısında konuşan Kutan, FP'nin mutlaka kurulacak hükümetin içinde yer alması gerektiği gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtti. Kutan, bir soru üzerine de, Erez'in hükümeti CHP ile kurmasının kendilerini sorumluluk duygusundan kurtaracağını belirterek, ‘‘Hükümeti ANAP, DSP ve CHP kursun. Ancak biz böyle bir hükümete dışarıdan destek vermeyiz’’ dedi. Türkiye'nin hükümet boşluğuna tahammülü olmadığını vurgulayarak, acilen bir hükümetin kurulması gerektiğini de söyleyen Kutan, kurulacak hükümetle ilgili koşullarını da, ‘‘Bu hükümette eski hükümetin üyelerinin yer almaması, seçim hükümeti olması ve demokratik teamüllere uygun kurulması’’ sözleriyle dile getirdi. Kutan, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili son durumu da şöyle özetledi:

  ‘‘Erez, ilk olarak bizi ziyaret etti. Sadece nasıl bir hükümet kurmak istediği konusunda temel prensipleri söyledi. Biz de temel prensiplerimizi ifade ettik. Erez, ilk ziyaretinde ihtiyacımız olan bilgilerin ancak yüzde 10'unu verebilmiştir. Şimdi Erez'den geri kalan yüzde 90 bilgileri, doneleri bekliyoruz. Somut bilgiler neticesinde yetkili organlarımızda görüşerek müspet ya da menfi görüşümüzü kamuoyuna açıklayacağız.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı