Gündem Haberleri

  Kusura bakmasın yargılanmalı

  Hürriyet Haber
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kılıçdaroğlu, “Gerek 28 Şubat gerekse 27 Nisan, bunların askeri sorumlularının yargılanmasına bir itirazınız var mı? sorusuna ise “Hayır” karşılığını verdi.

  Madem muhtıra verdi

  Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay başkanlarından Yaşar Büyükanıt ile ilgili olarak da, “Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, insan hakları ve özgürlüklerin kalıcı olarak her kesim için, bizim gibi düşünmeyenler için de geçerli olabilmesi için Sayın Büyükanıt madem ki muhtıra verdi, onun da bu süreçte kusura bakmasın ama yargılanması lazım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle: “Silivri savcısının düzenlediği fezleke, benim ifade özgürlüğümü sınırlıyor, ‘Sen konuşamazsın, yargıyı eleştiremezsin, sen sadece hükümeti alkışlayabilirsin’ diyor. Eleştirme hakkım elimden alıyor, yasama organını dizayn ediyor, zaten adı üstünde özel yetkili.

  Askeri darbelere de karşıyız, ben açıkça şunu söyledim; andıç düzenlenebilir, zaten kuralları içinde vardır, ama hükümete karşı düzenlenmez, varsa suçtur. ‘Hükümeti nasıl düşüreceğim’ diye andıç mı düzenler bir kamu görevlisi? Ben ‘İlker Başbuğ yargılansın ya da yargılanmasın’ demedim. Üzerinde durduğum konu hukukun üstünlüğü. İnternet Andıcı’nda ayrıntıları bilmiyoruz. Devletin hiyerarşik yapısı içinde hükümete karşı internet sitesi kurmak suçtur. Buna itirazımız yoktur. Ama internet sitesi kurup hükümete karşı kullanmanın teröristlikle ilgisi yoktur.”

  CHP, Fransız Senatosu’nun onayına sunulan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa tasarısı için Fransız Sosyalistleri nezdinde girişim başlattı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Parti’nin bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi adayı François Hollande’a mektup yazarak, “Eğer Fransa Parlamentosu Fransa anayasasına da aykırı olan bu Türk karşıtı yasayı oylamakta ısrar ederse sadece Fransa’nın değil Avrupa Birliği’nin imajına ciddi darbe vurur” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı