Gündem Haberleri

  Kusur boğulan 7 kızda

  Hasan KIRMIZITAŞ / DHA
  29.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi’nde, Yukarıçatak Köyü’nde yaşayan tarım işçisi Bahri Sütpak, 6 Eylül 2007 günü, kızları Esra (6) ve Kamile (11) ile kardeşlerinin kızları Ebru (11), Öznur (16), Ümran (20), Gönül (15) ve Hülya’yı (11), halı yıkamaları için Aşağıkucak Köyü’nde bulunan Atatürk Barajı Göleti’ne götürmüştü.

  Gölet suları altında kalan Hacıkamil Köprüsü’nün su üstünde kalan kısmında halı yıkayan kızlardan 6 yaşındaki Esra suya düştü. Esra’nın düştüğünü gören diğer kızlar da kurtarmak için peşinden atlamışlar ancak tümü de boğulmuştu. 7 kızın aileleri Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü hakkında tazminat davaları açmıştı. Mahkeme, baraj gölünün sorumluluğunun DSİ’de olduğunu ve köprünün su altında kalmasından dolayı 1991 yılında karayolu ağından çıkarıldığını belirleyerek, Karayolları Genel Müdürlüğü’nü suçsuz bulmuştu. Mahkeme heyeti, ölen çocuklarla anne ve babalarının yüzde 70 asli kusurlu olduğunu, sorumluluklarını yerine getirmeyen DSİ’nin ise yüzde 30 tali kusurlu olduğuna kanaat getirdi. Davanın sonucundan tatmin olmayan davalı DSİ ile davacı 7 kızın ailelerinin avukatı Devrim Polat, kararı Danıştay’a göndererek temyiz etti.

  ‘Yüzme bilmeden atladılar’

  KARARDA şöyle denildi: “Yaş itibariyle köprünün tehlike arz ettiği, yüzme bilmeden suya atlamaması gerektiğini bilmesi gerektiği, ayrıca ebeveynlerin reşit olmayan çocuklarına gerekli denetim, gözetim ve özeni göstermediği açık olduğundan davacılar asli kusurlu olarak yüzde 70, DSİ Genel Müdürlüğü ise tali kusurlu olarak yüzde 30 oranında sorumludur.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı