Gündem Haberleri

  Kusturica'ya 'tarihi tahrip' tepkisi

  Hürriyet Haber
  06.09.2012 - 14:50 | Son Güncelleme:

  Drina Köprüsü yakınlarına, tarihin çeşitli dönemlerini temsil edecek ve 50 taş binadan oluşacak "Andriçgrad" adlı "kent projesi" için tarihi bir kalenin taşlarının kullanmasına tepkiler devam ederken, yönetmen Emir Kusturica'nın şimdi de Avusturya-Macaristan döneminde yapılan bir tren istasyonunun taşlarını sökerek götürdüğü iddia edildi.

  Bosnalı Sırplar, tarihi binaların taşlarının sökülerek film çekimi için kullanılacak kent projesine taşınmasına sert tepki gösterdi.
  Trebinye kenti yakınlarındaki Grebtsi, Draçevo ve Popovo Polye kasabalarından eski tren istasyonu, ev ve ahırlar ile Petrina kalesinden projesi için taş götürmeye çalışan yönetmen Emir Kusturica'nın, bu sefer de Rogatica kenti yakınlarında yer alan Mesiçi kasabasının, Avusturya-Macaristan imparatorluğu döneminde inşa edilen tren istasyonundan taş götürmeye çalıştığı ileri sürüldü.

  Rogatitsa Belediye Başkanı Kemo Çamciya, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi niteliği olan tren istasyonundan taş götürülmesine, Trebinye örneğinde olduğu gibi yine Sırp vatandaşların karşı çıktığını, olay hakkında belediye yetkililerini bilgilendirdiğini söyledi.

  Taşları sökülerek götürülen tren istasyonunun 1906 yılında, Avusturya Macaristan döneminde inşa edildiğini belirten Çamçiya, istasyonun Bosna savaşında zarar gördüğünü, fakat bölgede yaşayan insanlar için büyük önem taşıyan bir yapı konumunda olduğunu vurguladı.

  "YETERİNCE TAŞ GÖTÜRDÜLER"

  Mesiçi tren istasyonunun yanındaki duvarın iş makinesiyle yıkılmaya çalışıldığını ifade eden Çamciya, şunları söyledi:
  "Bir şirket Kusturica'nın projesi Andriçgrad için taş götürmeye başladı. Tren istasyonunda bulunan duvar güzel şekillendirilmiş taşlardan yapılmış. Burada yaşayan vatandaşlar hemen belediyeye haber verdi. İnşaat müfettişi olay yerine geldi ve taş götürülmesini engelledi. Taşları söken şirket yetkilileri ise taş almalarına Sırp Cumhuriyeti hükümetinin onay verdiğini söylüyor. Büyük ihtimalle bunu yönetmen Emir Kusturica ile Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ortaklaşa yaptı. Burada yaşayanlar bu güzel duvarın yıkılmasını istemiyor."
  Olayın çok hızlı geliştiğini, taşlarının da kısa süre içinde götürüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Çamciya, "Onlar istedikleri kadar aldılar. Geride kalan taşlar şu anda çok kötü gözüküyor. Her şey çok hızlı oldu ve onlar yeterince taş götürdüler" dedi.

  BOSNA SIRP CUMHURİYETİ PROJEYE DESTEK VERİYOR

  Yönetmen Emir Kusturitsa ile Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, geçen sene Haziran ayında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da "Andriçgrad" projesini tanıtmış ve bu projenin Nobel Ödüllü yazar İvo Andriç'in kitabından esinlenerek Sırp Cumhuriyeti'nin ruhunu sembolize edeceğini söylemişlerdi. Andriçgrad inşaatını, Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'in yanı sıra eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç te ziyaret etmişti.

  Boşnak aydınları, Andriçgrad projesini "soykırımın son evresi" olarak kabul ederken, yönetmen Kusturica daha önce AA'ya yaptığı açıklamada, Andriçgrad ile Bosna Hersek'te yeni bir multietnik hayatın inşa edileceğini söylemişti.
  Bosna Hersek'in kuzeydoğusunda yer alan Uglyevik Maden ve Termik Santrali de Andriçgrad projesi için 250 bin avro ayırdı. Daha öncesinde de Trebişnyitsa Hidro Elektrik Santralı tarafından 200 bin avro verildi. Aynı zamanda Bosna-Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'nın da "Andriçgrad" projesi için bir milyon avro ayırması da ekonomik kriz altındaki Sırpların tepkisine neden olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı