GeriGündem Kusmak orucu bozar mı? İşte Diyanet'in verdiği yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kusmak orucu bozar mı? İşte Diyanet'in verdiği yanıt

Kusmak orucu bozar mı? İşte Diyanet'in verdiği yanıt

Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde orucu bozan durumlar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle midesi bulanan ve kusan vatandaşlar da bu durumda oruçlarının bozulup bozulmayacağını araştırıyor. Peki, kusmak orucu bozar mı?

Ramazan ayı ile birlikte Kusmak orucu bozar mı? sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı kusmak orucu bozar mı konusuyla ilgili detayları araştıran vatandaşlar, konu hakkında bilgi edinmek istiyor. İşte, 'Kusmak orucu bozar mı?' sorusuna Diyanet'in verdiği yanıt...

KUSMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruç için niyet eden ancak çeşitli nedenlerle rahatsızlık yaşayıp kusmak durumunda kalan vatandaşlar, oruçlarının bozulup bozulmadığını sorguluyor. Kusmak orucu bozar mı? sorusu, Ramazan ayının ilerleyen günlerinde vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İşte, merak edilen sorunun yanıtı...

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur. Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

HÜRRİYET RAMAZAN ÖZEL SAYFASI

hurriyet.com.tr'nin okurları için hazırladığı Ramazan sayfasından Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerini sorgulayabilir, teravih namazı saatlerini öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Ramazan sayfamızdan Ramazan'a dair tüm merak edilen soruların cevaplarını bulabilir, ayrıca 'ramazanda sağlık' ve 'bugün ne pişirsem' bölümlerinden de faydalanabilirsiniz.

HÜRRİYET RAMAZAN SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle