Gündem Haberleri

  Kuşlar sahibine teslim

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaçak olduğu iddiasıyla el konan 7 bin muhabbet kuşundan geriye kalanlarının kurtarılması için yetkili makamlar sonunda harekete geçti. Şenlikköy'de inceleme yapan Vali Yardımcısı Bülent Karaçöy ve Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Cavit Marancı kuşların bulunduğu ortamın sağlıksızlığını doğrulayarak Gümrük Veteriner Müdürlüğü denetiminde, daha iyi şartlarda bakılmaları için sahibine geri verilmesini kararlaştırdı. Kuveyt Hava Yolları'na ait kargo uçağında yurda kaçak sokulmak istendiği iddiasıyla el konan kuşlarla ilgili haberin Hürriyet'te yayınlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de talimat vermişti.

  21 GÜN KARANTİNA

  Kuşlar teminat karşılığında ve 21 gün boyunca Tahafuzhane ve Gümrük Veteriner Müdürlüğü veterinerleri gözetimi altında karantinada tutulacak. Kuşları getiren firma

  sahibi Ali Malak, kuşların yasal işlemlerinde hiçbir sahtecilik bulunmadığını belirtti. Bu arada 55 ölü, 100 canlı muhabbet kuşu Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Yapılacak testlerde 15 gün içinde kuşların insanlara bulaşıcı virüs taşıyıp taşımadıkları anlaşılacak. Virüs bulunduğu takdirde Hong Kong'taki gibi kuşlar öldürüldükten sonra yakılarak imha edilecekler.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı