Gündem Haberleri

  Küskünlerin başvurusu haftaya kaldı

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Liderleri tarafından aday listelerinde tasfiye edilen küskün milletvekillerinin TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıp, seçimi iptal ettirme girişimi yılan hikayesine döndü. Küskünlerin başvuruyu önümüzdeki hafta içinde ve büyük olasılıkla pazartesi günü yapacakları iddia edildi.

  TBMM Başkanlığı'na başvurularını dün yapacaklarını açıklayan CHP Sıvas Milletvekili Mahmut Işık dün Hürriyet'e, ‘‘Başvurumuzu büyük olasılıkla pazartesi günü yapacağız’’ dedi.

  İmzacılardan DYP Samsun Milletvekili Cemal Alişan da, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in İrlanda'da olduğunu hatırlatarak, kendisinin geldiği gün başvurularını vermeyi düşündüklerini ifade etti. Alişan, bu arada DYP'de liste dışı kalan veya seçilemeyecek sıralarda bulunan milletvekillerinden 25'inin imza verdiğini de öne sürdü.

  KUL'DAN SAVUNMA

  CHP Milletvekili Mustafa Kul, bazı haberlerde Meclis'i yeniden toplamak isteyen imzacılarla birlikte gösterilmesine karşı çıktı. Kul yaptığı açıklamada, TV haberlerinde imza toplayan bazı milletvekilleriyle aynı görüntüde yer aldığını belirterek, ‘‘Seçimleri erteleme hareketine başından beri tavrım olumsuz olmuştur. TBMM'de yapılan oylamada seçimlerin yapılması yönünde oy kullanmışken, yeni dönem için milletvekili aday listelerinde ismim yok diye seçimlerin ertelenmesi çalışamalarına katkıda bulunmayı asla düşünmedim’’ dedi. Kul, bu tür yaklaşımları, siyasi etik açısından son derece yanlış bulduğunu da vurguladı.

  SEÇİM SONUCUNA KATLANMALI

  Bu arada Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, imzacıların girişimlerini haklı bulmadığını bildirdi. Güven, ‘‘Bir ön seçim yapıldı. Bu seçimin sonuçlarına arkadaşlarımızın katlanması uygun olurdu’’ dedi. Güven, ‘‘DYP'den imza atanlara uyarı oldu mu?’’ sorusu üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Hayır uyarma değil. Arkadaşlarım tabii kendi hür iradeleriyle bu eylemi yapıyor. Ama küskünler tabirini de yerinde bulmuyorum. Çünkü kime küsüyorsunuz? Siyaset yapıyorsanız millete küsemezsiniz. Bir ön seçim yapıldı. Biz ve CHP için söylüyorum. Sonuçlarına katlanmak uygun olurdu.’’

  GÜL: SEÇİME İNANIYORUZ

  FP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül de, FP'li bazı üyelerin de imza atmış olabileceğini belirtti. Gül, ‘‘Ok yaydan çıktı mı?’’ sorusuna da şu yanıtı verdi:

  ‘‘Ben şahsen o kanaatteyim. Ama tabii ki içtüzük, arkadaşların çoğunluğu ne diyorsa nihayetinde ona uyarız. Ama parti olarak bu konuda kesin bir şeyimiz yok şu anda. Ama biz seçim olacağına inanıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı da o yönde yapıyoruz. ’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı