Gündem Haberleri

  Küskünlere yeşil ışık

  Hürriyet Haber
  05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi, seçimleri ertelemek amacıyla imza toplayan küskün milletvekillerini umutlandırdı. Genel Başkan Kutan, sözü edilen demokratikleşme adımlarının gündeme gelmesi halinde, imzacılarla görüşebileceklerini söyledi.

  Aday listelerinde yer almayan milletvekillerinin Meclis'i toplayıp iki seçimi ayırma girişimlerine FP'den sürpriz yeşil ışık geldi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, Meclis'in toplanması ve kendilerine teklif getirilmesi halinde, demokratikleşme konusundaki adımlara katkı sağlayabileceklerini söyledi. FP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ise seçimin ertelenmesi konusunun gündeme getirilmesi halinde, yetkili kurullarında görüşeceklerini açıkladı.

  Bu açıklamalar, Meclis'in toplanması için yeterli imza sayısına ulaştıklarını açıklayan biçilenleri, seçimin iptal edilmesi yönünde ümitlendirdi.

  KUTAN'DAN SÜRPRİZ Kutan, Erzincan'ın MHP'li Belediye Başkanı Talip Kaban'ın partisine katılım töreninde, gazetecilerin sorusu üzerine, Meclis'in toplanması yönündeki çalışmaları basından takip ettiklerini söyledi. Kendilerinin, başından beri Türkiye'nin normalleşmesi için seçimlerin en kısa sürede yapılmasını istediklerini belirten Kutan, ‘‘Bizim görüşümüz, 18 Nisan seçimlerinin yapılmasıdır’’ dedi. Kutan, imza toplayanlar ile şu ana kadar herhangi bir temaslarının bulunmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

  ‘‘Gelişmeler nasıl olur, bu insanların sayıları nedir, Meclis'i toplayabilirler mi, programları nedir bilmiyorum. Basından takip ettiğim kadarıyla, sadece seçimin ertelenmesi değil, demokratikleşme adımlarının atılması da, bu arkadaşların gündemindeymiş. Bunları görmeden, yeterli sayıyı temin edip edemediklerini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil.’’

  Kutan bir gazetecenin, ‘110 imzaya ulaştıklarını açıkladılar’ anımsatması üzerine de, ‘‘Bizim takdirimiz dışında Meclis toplanır ve demokratikleşme konusunda adımlar atılması düşünülürse; bize de bir teklif gelirse, yetkili kurullarımızda görüşüp karar veririz. Ama şu anda masanın üstünde yeterli done yok. Ben mühendisim, doneye bakarım’’ dedi.

  ‘Yani, baştan kapıyı kapatmıyorsunuz’ hatırlatmasına da Kutan, ‘‘Şu manada kapatmıyorum’’ karşılığını verdi. Kutan, biçilenleri ‘teşvik eder, ümit verir’ anlamda bir şey söylemesinin mümkün olmadığını, gelişmelerin hangi ihtimalleri doğuracağını bilmediğini söyledi.

  FP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da, ‘‘FP, Meclis'in toplanması için gereken 110 imzaya, çalışması için gereken 184 oya katkı sağlamaz’’ dedi ve şöyle devam etti:

  ‘‘Ancak, bir şekilde bu sayıya ulaşılıp da Meclis açılırsa, gündemdeki konulara FP ilgi gösterir, çalışmalara katılır. Demokratikleşme konusunda atılabilecek adımlara destek sağlanır. Seçimin ertelenmesi konusu gündeme gelirse, bu konuda da yetkili kurullarımız oturup değerlendirir ve karar verir.’’

  İMZALAR TAMAM CHP Sıvas Milletvekili Mahmut Işık ile ANAP kökenli Bursa Bağımsız Milletvekili Feridun Pehlivan TBMM'yi toplamak için gerekli 110 imza sayısına ulaştıklarını açıkladılar. Her iki milletvekili de Meclis'in açılması için başvuru gerekçesinin hazırlıklarını yaptıklarını, en kısa sürede Meclis Başkanlığı'na vereceklerini bildirdiler. Meclis'in açılması için çaba gösteren DTP Genel Başkan Yardımcısı Ferit Bora ise Meclis Başkanlığı'na başvurunun gelecek hafta gerçekleşeceğini açıkladı.

  FP'den gelen ani destek, ‘Erbakan’a siyasi destek sağlayacaklar' yönünde bir düşünce yaratması dolayısıyla imzacı milletvekillerinde sıkıntı yarattı. Mahmut Işık, TBMM'de karar alabilme sürecinde FP'den destek sağlamak için kapatılan Erbakan'ın siyaset yasağını kaldırmak amacıyla pazarlık yapıldığı iddialarını kendi partisi açısından reddetti.

  BAYKAL: KEPAZELİK

  CHP lideri Deniz Baykal ise liste dışı kalan milletvekillerinin girişimini ‘‘Kepazelik’’ olarak niteledi. Küskünlerin CHP'nin de desteğini alma girişimine çok soğuk yaklaşan CHP lideri, ‘‘Türkiye'nin menfaati neyse CHP'ninki de odur. Böyle bir şey olamaz. Ciddi değil, Türkiye'yi sıkıntıya sokar’’ dedi.

  ANAP'lı Muzaffer Arslan'ın sahibi olduğu Aldino Oteli'nde önceki akşam düzenlenen küskünler yemeğine davet edilen TBMM'nin ANAP'lı Başkanvekili Hasan Korkmazcan, ‘‘Ben arkadaşların sadece sorunlarını dinlemek için yemeğe katıldım. İmza vermedim’’ dedi. ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney, ise ‘‘Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırsalar dahi, bir karar alma çoğunluğuna ulaşmaları olanaksız’’ iddiasında bulundu.

  DSP'DE 1 FİRE

  DSP'de liste dışı kalan 8 milletvekilinden biri olan Yalçın Gürtan ise dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, imzacıları kişisel çıkarlarını ön planda tutarak onursuz davranmakla suçladı. Gürtan, DSP'den liste dışı kalanlardan sadece Ayhan Gürel'in istifa ederek imzacılara destek verdiğini ileri sürdü.

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu da Meclis'i olağanüstü toplayıp, seçimi iptal ettirmek girişimini desteklemediklerini açıkladı. Erbakan'ın siyaset yasağının kaldırılmasına ilişkin dedikodulara inanmak istemediğini belirten Somuncuoğlu, ‘‘Şahsi meseleleri, milli meselelerle karıştırmamak lazım’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı