GeriGündem Küskünler Meclisi'nin iptaline jet işlem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küskünler Meclisi'nin iptaline jet işlem

Seçimleri yapmak için ittifak kuran iktidar partisi DSP ile ANAP ve DYP, küskünlerin seçimi iptal girişimlerini engellemek için dün bir hukuk manevrası yaparak, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. ‘‘18 Nisan'da seçimler yapılsın cephesi’’ kuran DSP, ANAP ve DYP, 158 milletvekilinin imzasıyla, küskünlerin ‘Meclis tatilini kaldırarak, hükümet hakkında gensoruyu gündeme aldırmalarının iptali’ ve ‘yürürlüğün durdurulması’ talebiyle, Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İptal dilekçesi, ANAP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya ve DSP Uşak Milletvekili Yaşar Ünal tarafından, dün sabah 10.45'te Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Sadi Büyükeren'e sunuldu. 7 sayfalık iptal başvurusunda, 13 Mart'tan bu yana Meclis'in olağanüstü toplantısındaki tüm uygulamaların, ‘yeni bir içtüzük ihdası niteliğinde olduğu gerekçesiyle, hukuken yok sayılması’ istendi. İptal dilekçesinde şöyle denildi: ‘‘Dava konusu kararlar ve uygulamalar apaçık bir şekilde Anayasa ve İçtüzüğe aykırıdır. Tatilde olması gereken TBMM çalışmakta ve gündemindeki konuları ve hatta gensoruyu görüşmektedir. Dava konusu karar ve uygulamaların devamı halinde telafisi güç ve imkansız durumlar sözkonusudur. Bunun önlenmesi için dava konusu karar ve uygulamaların 13.3.1999 tarihinden itibaren yürürlüğünün durdurulmasının istemek gerekmiştir.’’

ACELE KAYDIYLA

Anayasa Mahkemesi, üç partinin ‘Küskünler Meclis’inin iptali talebini, başvurunun özelliği nedeniyle ‘‘acele’’ kaydıyla işleme koydu. Başvuru ilk inceleme için raportöre havale edilirken, yürürlüğü durdurma talebi bir hafta içinde karara bağlanacak. Anayasa Mahkemesi'nin daha önce örneği bulunmayan bu başvuru üzerine, ‘yürürlüğü durdurma’ kararı vermesi halinde, küskünler Meclis'i, Anayasa ve Meclis İçtüzüğü'ne aykırı toplandığı gerekçesiyle durdurulacak. Bu da küskünlerin seçim erteletme girişiminin iptali anlamını taşıyacak. TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırması ve sonraki işlemler de durdurulmuş olacak. İçtihat niteliği taşıyan karar ise bir ilk olacak. İptal davasını açtıktan sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan DYP'li Ahmet İyimaya, olağanüstü toplantıya çağırma gerekçesi ile daha sonra genel görüşme isteminin gündeme alınmasının reddedilmesinin çelişkili olduğunu savundu. Hukukun kötü niyeti koruyamayacağını belirten İyimaya, ‘‘TBMM Başkanı'nın olağanüstü toplantıya çağırma istemini reddetmesi gerekirdi. Anayasa Mahkemesi'nin bu konularda vereceği karar, daha sonrası için de önem taşımaktadır’’ dedi.

İPTAL GEREKÇELERİ

TBMM'nin 13 Mart 1999 gün ve 54. bileşiminde, içtüzük hükmü yaratacak mahiyette ve kararlar üzerinde etkin olabilecek nitelik taşıyan uygulamalar yapılmıştır.

Olağanüstü toplantı ve genel görüşme isteğini bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukukun korumayacağına dair üstün hukuk kuralını dikkate alarak, reddetmek yerine kabul ederek, TBMM'yi toplantıya çağırmak Anayasa ve Meclis İçtüzüğü'ne aykırıdır.

Genel görüşme isteğinin gündeme alınmasının reddedilmesinin ardından, FP Grubu'nun getirdiği önerilerin kabul edilmesi başta olmak üzere, Meclis'in 13 Mart ve daha sonra yaptığı çalışmalardaki bütün işlemlerin, Anayasa ve içtüzüğün çeşitli maddelerine aykırıdır.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle