Gündem Haberleri

  Küskün gensoru ret edildi

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küskünlerin hükümeti düşürmek amacıyla Başbakan Bülent Ecevit hakkında verdiği gensoru, dün TBMM Genel Kurulu'nda CHP, ANAP, DYP ve DSP'nin desteğiyle reddedildi.

  Meclis'in tatil kararının kaldırılmasında sayıları 268'e kadar çıkan FP-küskünler bloğu, dün gensoruda hükümeti düşürmek için gereken 276 oyu bulamadıkları gibi, fire vererek oyları 236'ya düştü. Gensoru oylamasında 3 milletvekili de çekimser kaldı. Bu sonuçta küskün bazı CHP ve ANAP'lı üyelerin gensoruya ret vermesi de etkili oldu.

  Gensoru oylamasına önce Başbakan Bülent Ecevit, ardından CHP lideri Deniz Baykal geldi. ANAP lideri Mesut Yılmaz ile DYP lideri Tansu Çiller daha sonra salona geldiler. Ecevit ve Çiller kısa bir süre ayakta sohbet ederken, Yılmaz oylama sonucu açıklandıktan sonra Başbakan'ın yanına giderek kendisini kutladı.

  SEÇİM 18 NİSAN'DA

  Başbakan Ecevit, oylamadan sonra gazetecilerin sorusu üzerine, Meclis'in hükümetine güveni yenilemesinin kendisi açısından büyük değer taşıdığını bildirerek şunları söyledi:

  ‘‘İçinde bulunduğumuz süreçte iki belirsizlik vardı. Birincisi hükümete güvensizlik üzerindeki belirsizlik ve gölge. İkincisi de seçim tarihi üzerindeki belirsizlik ve gölge. Birincisi üzerindeki gölge kalkmıştır. Şimdi ikincisi üzerindeki gölge de kalkmalıdır. Ben seçimin erteleneceğini olası görmüyorum. Seçim 18 Nisan'da yapılacaktır.’’

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz da sonucun beklediğinden de iyi çıktığını belirterek şunları dedi:

  ‘‘Ret oylarının farklı çıkması seçimi ertelemek isteyen cephenin çöktüğünü gösteriyor. Hiçbir netice alamayacaklarını kendileri de görüyor. Ancak bizi zora sokmak için yeni girişimleri olabilir. Ama netice alamazlar. Seçim 18 Nisan'da olacaktır.’’

  Oylamanın analizi

  TBMM Genel Kurulu'nda dün hükümet hakkında verilen gensoru önergesinin oylamasına 477 milletvekili katıldı. FP destekli küskünler, 276 oya erişemediğinden hükümet düşmedi.

  Oylamada 236 milletvekili kabul, 238 milletvekili ret, 3 milletvekili çekimser oy kullandı. Oylamaya 60 milletvekili de katılmadı. Oylamaya katılmayanların sayısı açısından ilk sırayı 17 milletvekiliyle CHP aldı. CHP'yi 14 milletvekiliyle DYP izledi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı