Gündem Haberleri

  Kuşadası'nda suç oranları düştü

  A.A
  06.10.2008 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda mobese sisteminin faaliyete geçmesinin suç oranlarının gerilemesine katkı sağladığı bildirildi.

  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sezonu başında faaliyete geçen mobese sistemi sayesinde asayiş olaylarında yüzde 20 oranında düşüş olduğunu söyledi. Esen, şöyle dedi:;

  “Kuşadası en güvenli, en huzurlu tatil merkezi, bunu verilere göre söylüyorum. Asayiş olaylarında yüzde 20'ye varan düşüşler söz konusu. Kuşadası Limanı geçen yıl 193 liman arasında dünyanın en güvenli limanlarından biri seçildi. Kentin 47 noktasını 24 saat gözetim altında tutuyoruz. Kente gelen bütün araçların plakaları taranıyor, polnet sistemine entegre. Şehrin 24 saatini kaydediyoruz, geçmişe dönük de bakabiliyoruz, bu bizi güçlü kılıyor. Şehrimizin güvenliğine ilişkin herhangi bir sıkıntı yok.”

  BELEDİYE BAŞKANI AKDOĞAN

  Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ise mobese sisteminin altyapısının belediye tarafından hazırlandığını, 14 kilometre kablo döşendiğini, inşaat çalışmalarına yaklaşık 300 bin YTL'lik katkı sağladıklarını söyledi.

  Mobese sisteminin suç oranlarını düşürmesinin yanı sıra ilçede turizmin gelişmesini de olumlu yönde etkilediğini belirten Akdoğan, şöyle dedi:

  “Kuşadası'na gemiyle gelen zengin turistler Efes, Meryemana gezisine çıkmıyorlar, kendi imkanları ile ilçemizi dolaşıyorlar. Bu turistler organize turlara katılanlardan daha fazla harcıyorlar. Ancak bunlar nazik müşteriler, rahat bırakılmak istiyorlar. Beğendiklerini alırlar ve pazarlık yapmazlar. Bizde enteresan bir kapalı çarşı kültürü var, insanların önüne geçip kendine göre esprilerle bu turistler dükkana sokulmaya çalışılıyor. Bu müşteriler, o tip pazarlama istemiyor. Mobese kameralarından tespit edilen görüntüler üzerine bu konuda da denetimde bulunuyor, gerekli uyarıları yapıyoruz. Bu kameralar o anlamda çok işe yaradı, turistleri rahatsız edenlerin sayısı yok denecek kadar azaldı. Öte yandan, bu kamera sistemi sayesinde kayıp çocuk bile bulduk.”

  İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ ZEYBEK

  Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, turizm sezonunda personel takviyesi yapıldığını ve Mobese sisteminin devreye girmesi ile Kuşadası'nın daha da güvenli bir ilçe haline geldiğini söyledi.

  Kuşadası'nda 2006 yılında 2 bin 225 olan asayiş olayı sayısının 2007'de bin 922'ye, 2008 yılında eylül ayına kadar da bin 500'lerin altına düştüğünü belirten Zeybek, yüzde 20'lik bir gerilemenin söz konusu olduğunu dile getirdi.

  İlçe girişlerinde 24 saat uygulama yaptıklarını belirten Zeybek, çalışmalarda turistleri rahatsız etmemeye özen gösterdiklerini anlattı.
  Mobese sistemi ile ilçenin 24 saat izlendiğini belirten Zeybek, şunları kaydetti:

  “Kameralar kavşaklara, kamu kurum ve kuruluşlarının yakınlarına kuruldu. Emniyet Müdürlüğünün 3. katında izleme merkezi oluşturduk. 1 milyon YTL'ye mal olan sistem suç oranını düşürmekle kalmadı, ilçeye gelen çalıntı, hacizli araçların yakalanmasına da yardımcı oldu. Mobese sisteminin caydırıcılığı var. Mobese sistemi AB ülkeleri arasında olmazsa olmazlar arasına girmiştir. “
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı