Gündem Haberleri

  Kuşadası'na yolcu gemisi akını

  Latif SANSÜR/KUŞADASI (Aydın) (DHA)
  21.10.2008 - 14:59 | Son Güncelleme:

  KUŞADASI Limanı'na 7'si sabah saatlerinde 1'i de öğleden sonra olmak üzere yanaşan 8 lüks yolcu gemisiyle 9 bin turist geldi.

  Kuşadası'na bugün sabah saatlerinde Panama bandıralı ‘Europa’, Yunan bandıralı ‘Aegean Pearl’, ‘Aquamarine’, ‘Cristal’, ‘The Emarald’, Bahama bandıralı ‘C. Columbos’, ‘Estoria’ ve ‘Legend Of The Seas’ isimli gemilerle 9 bin kişi giriş yaptı. Gemilerden 6'sı Kuşadası Limanı'ndaki iki iskeleye demirlerken, ‘C.Columbos’ limanda yer olmadığı için açıkta demirlemek zorunda kaldı. ‘Legend Of The Seas’ ise yer olmadığı için yoluna devam edip, öğleden sonra tekrar gelmeyi tercih etti. Gemiden inen turistler Efes Antik Kenti'ni gezip, Meryamana Evi'ni ziyaret ederek hacı oldu. Öğlen tekrar Kuşadası'na dönen turistler çarşıyı gezip, bol bol alışveriş yaptı.

  ÜÇÜNCÜ İSKELE ŞART

  Bu yıl 576 gemiyle gelen toplam 486 bin turisti ağırlayan Kuşadası Limanı'nın Akdeniz'deki bir çok yolcu gemisinin programında yer alması ve kruvaziyer gemilerinin boylarının büyümesi ilçede üçüncü iskelenin yapılmasını gündeme getirdi. Limanı işleten firmanın bu konudaki arayışlarının sürdüğü belirtildi.

  Kuşadası'na uğrayan gemilere tur acenteciliğini hizmeti veren firmalardan Sea Song'un müdürü Mert Kavafoğlu, bu yıl ilçedeki iskele sayısının yetersizliğine bir çok defa tanık olduklarını belirterek, ilave iskelenin yapılması gerektiğini söyledi. Kavafoğlu “2009 yılında ilçeye gelen gemi sayısının artacağı şimdiden belli oldu. Hem de gelecek gemilerin büyük bölümü dev kruvaziyerler. Gemi programlarında büyük ilgi gören Kuşadası'nın gerekli olanakları sunması gerekir. bu nedenle de üçüncü iskele şart. Mevcut iskelelerin de bir an önce büyütülmesi gerekiyor. Kuşadası bir liman kentiyse ve Kuşadası esnafı limana gelen yolcular sayesinde kazanıyorsa iskele sorununn bir an önce geliştirilmesi gerekir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı