Gündem Haberleri

  Kuş sesi çıkaran cihaz üreticisine baskın

  AA
  04.12.2014 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çanakkale'de kuş sesi çıkaran düzenek imal eden ve bu cihazları sosyal paylaşım sitesinden pazarlayan şahsın evine savcılık kararıyla baskın yaptı.

  Arama yapılan şahsın evinde bu düzeneklerin imalında kullanılan çok sayıda muhtelif eşyaya el konuldu.


  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, av ve yaban hayatı kaynaklarından koruma kullanım dengesi gözetilerek faydalanılması, bu kaynakların gelecek kuşaklara aktarılması için 2014 yılını "Kaçak Avcılıkla Mücadele Yılı" olarak ilan etmişti.


  Bu bağlamda 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulunduranlar ve satış yasağına uymayanlar hakkında yasal işlem yapılıyor.


  Sosyal medya üzerinde yer alan yasa dışı görüntüleri de sıkı bir takibe alarak görüntüleri inceleyen ve kabahat unsuru taşıyan görüntülerle ilgili yasal işlem yapan Genel Müdürlük ekipleri, Çanakkale'de kuş sesi çıkaran cihazlar imal eden Ö.Y'nin, sosyal paylaşım sitesinden bu cihazları pazarladığını tespit etti.


  Sayfada telefonu bulunan şahsı müşteri gibi arayan ekipler, cihaz almak istediklerini iletti. Daha sonra Ö.Y'nin evinde savcılık kararıyla arama yapıldı.


  İfadesinde bugüne kadar yaklaşık 50 adet cihaz imal ettiğini ve bunları sosyal paylaşım sitesinden 150-200 liraya pazarladığını söyleyen şahsın evinde yapılan aramada 96 faal cihaz ve bu cihazların yapımında kullanılan çok sayıda muhtelif eşyaya el koyuldu.


  Ayrıca kendisine idari para cezası uygulanan şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuldu.


  Kara Avcılığı Kanunu'nun hem suçu hem de kabahati içeren bir kanun olması, ses çıkaran cihazlarla avcılık yapmanın ise bir canlı türünün neslini tehlikeye düşürmesi ya da ekolojik dengenin yok olmasına sebep olabileceğinden, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu tür olaylarda hemen harekete geçiyor.


  Av ve yaban hayatı kaynaklarının korunmasında yasa dışı işlemlerin Bakanlık birimlerine ihbar edilmesi bu bakımdan önem arz ediyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı