Gündem Haberleri

  Kuş gribiyle mücadelede yeni umut

  ANKA
  14.01.2006 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Amerika’da bulunan Scripps Araştırma Enstitüsü, kuş gribi salgınının anında tespit edilebilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. National Geographic dergisine göre "Glikan dizilişi" adı verilen yöntemde kuş ve insan griplerinin hücrelere bulaşırken kullandığı farklı şeker yapıları inceleniyor ve virüsün insandan insana bulaşma konusunda ne kadar değişim gösterdiği belirlenebiliyor.

  Amerika’da bulanan Scripps Araştırma Enstitüsü, kuş gribinin insandan insana bulaşma yetisine ne kadar kazandığını daha erken tespit edebilecek bir yöntem geliştirdi.

  National Geographic dergisinde yayınlanan bir makalede, söz konusu yeni yöntemin "Glikan dizilişi" adı verilen bir metod olduğu belirtildi. Kuş ve insan griplerinin kendilerini değişik şeker yapılarına eklediklerinin altını çizen bilim adamları, şeker dizilişlerini takip ederek virüsün ne kadar genetik değişime uğradığını ve insanlara daha kolay bulaşabilmek için ne kadar ilerleme kaydettiğini belirleyebileceklerini ifade etti.

  1918’de görülen ölümcül "İspanyol gribi" ve diğer büyük benzer salgınları inceleyen bilim adamları, belirli amino asitlerde meydana gelebilecek mutasyonların kuş gribi virüsüne insanlara bulaşma konusunda "dramatik bir yetenek kazandırabileceğini" belirtti.

  "2 MUTASYON YETERLİ"

  Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Ian Wilson, iki mutasyonun, kuş gribine insana bulaşma yeteneği kazandırabileceğini söyledi.

  Bu yeni metodun önemine değinen bilimadamı James Paulson, "Daha önce virüs genlerindeki mutasyonlar bu kadar hızlı tespit edilemiyordu" dedi.

  NATIONAL GEOGRAPHIC DE "TÜRKİYE’DE VİRÜS DEĞİŞTİ" DEDİ

  Öte yandan son günlerde yabancı basında çıkan "Türkiye’de kuş gribi mutasyona uğradı" iddialarına National Geographic dergisi de katıldı. Türkiye’de görülen kuş gribi virüsü proteinlerinde genetik bir değişim olduğunu savunan dergi, yine de değişimin o kadar korkulacak bir boyutta olmadığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı