Gündem Haberleri

  Kuş gribine karşı kullanılan maskeler işe yaramaz iddiası

  Oben KIRDÖK/ADANA, (DHA)
  06.01.2006 - 14:05 | Son Güncelleme:

  Adana’da tıbbi maske üreten MED Tek Kullanımlık Sağlık Ürünleri şirketinin sahibi Himmet Atik, Doğu Anadolu’da kuş gribi vakalarının görüldüğü bölgelerde görevlilerin kullandığı maskelerin virüsten korucuyu etkisi olmadığını öne sürdü.

  Himmet Atik, televizyondan haberlerde izlediği görüntülerde, bölgedeki doktorlar, polisler ve giriş çıkışlarda araçları dezenfekte eden görevlilerin kullandıkları maskeleri yetersiz gördüğünü söyledi. Kuş gribinin etkili olduğu bölgede kullanılan maskelerin 2 katlı denilen maskeler olduğunu belirten Atik, “Bu maskeler sadece toza karşı korurlar. Genellikle tozlu ortamlarda çalışanlar tarafından ya da gıdayla ilgili işletmelerde çalışanların ağzındaki tükürüğün dışarı çıkmaması için kullanılır. Bakteri süzme özellikleri yoktur” dedi.

  Kuş gribi gibi virüslerin bulunduğundan şüphelenilen ortamlarda 3 katlı ve arasında mebran filtre bulunan maskelerin kullanılması gerektiğini vurgulayan Atik, “Bu maskelerin içinde polipropilenden yapılan ve teknik ismi medbown olan mebran filtre kullanılır. Mebran filtrelerin bakteri süzme özelliği var. Türkiye’de de üretilen mebran filtreler, özellikle hastanelerin klima tesisatlarında kullanılır. Böylece dışarıdan alınan havanın içindeki bakteriler tutulur. Belirli aralıklarla da filtre yenisiyle değiştirilir” diye konuştu.

  MASKE BİLİNCİ YOK

  Maske konusunda Türkiye’de yeterli bilinç düzeyine erişilmediğini kaydeden Atik, birçok üniversite hastanesinde dahi ucuz olduğu için tek katlı maskelerin tercih edildiğini ileri sürdü. Yanlış yerlerde yanlış maske kullanıldığını kaydeden Atik, şunları söyledi: “Her durumda her maske kullanılamaz. Kimi ortamlarda 2 katlı maske yeterlidir. Ama özellikle virüs bulaşma riskinin bulunduğu ya da salgın hastalıkların yaşandığı bölgelerde bakteri süzme özelliği olan maskeler kullanılmalıdır. Ülkemizde maske konusunda uzman bilim adamları var. Bu tür durumlarda onlara danışılarak maske tercihi yapılması gerekiyor.”

  Televizyonlarda sık sık görülen lösemili çocukların kullandığı maskeleri örnek olarak gösteren Atik, “Bu çocuklara da 2 katlı maske kullandırıyorlar. Onlar için de bu yeterli değil. Televizyonda Lösemili Çocuklar Vakfı’yla ilgili programlarda bunu görünce kendilerine yazı yazdım. Hediye olarak bir miktar mebran filtreli maske gönderdim. Ama hala işe yaramayan maskeleri takıyorlar” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı