GeriGündem Kuş gribine karşı ilginç 'önlemler'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribine karşı ilginç 'önlemler'

Kuş gribine karşı ilginç 'önlemler'
refid:3805988 ilişkili resim dosyası

Çorum ve Sinop belediyeleri kuş gribine karşı ilginç önlemler alıyor. Çorum Belediyesi'nce, “kuş kovucu” adı verilen ve 700 metrelik alana ses dalgaları yayarak, kuşların uzaklaşmasını sağlayan cihaz alındı. Sinop kent merkezindeki ağaçlara konan kuşların uzaklaştırılması amacıyla havai fişek patlatılacağı bildirildi.

Özellikle kuşların uğrak yeri olan Hürriyet Parkı ile Gazi ve İnönü caddelerindeki ağaçlara yerleştirilen cihazlar, ilk önce kuşları rahatsız etti. Ancak bir süre sonra kuşlar, “kuş kovucu”lara alıştı.  

Bu yöntemin sonuç vermediğini gören belediye yetkilileri, kuşları kent merkezinden uzaklaştırmak için ağaçların üzerine yüksek ışık yayan projektörler koymaya karar verdi.

Bu girişimin de başarısızlıkla sonuçlanması ve kuşların şehir merkezinden uzaklaşmaması üzerine Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, her sabah kaldırımları, kuş pisliklerindeki mikroba karşı ilaçlı suyla dezenfekte etmeye başladılar.

SİNOP'TA HAVA FİŞEK  

Sinop kent merkezindeki ağaçlara konan kuşların uzaklaştırılması amacıyla havai fişek patlatılacağı bildirildi.

Sinop Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, yaptığı açıklamada, kuş gribi virüsü taşıdıklarından endişe ettikleri kuşların kent merkezinden uzaklaştırılması için Konak Meydanı'nda havai fişek patlatacaklarını söyledi.

Bu amaçla aldıkları 75 havai fişeği haftanın belirli günlerinde kuşların yoğun olduğu bölgede patlatacaklarını kaydeden Yılmazer, ”Kuşların kent merkezindeki ağaçlardan uzaklaşmasını hedefliyoruz. Halkımızın sağlığını korumak için her türlü önlemi almak amacındayız” dedi.

ÇANKAYA'DA "ALO KUŞ GRİBİ" HATTI

Çankaya Belediyesi, kuş gribi nedeniyle tedirginlik yaşayan vatandaşların taleplerine cevap vermek amacıyla “Alo Kuş Gribi Hattı” kurdu.Belediyesi, kuş gribi nedeniyle tedirginlik yaşayan vatandaşların taleplerine cevap vermek amacıyla “Alo Kuş Gribi Hattı” kurdu. Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Dede, yaptığı açıklamada, kuş gribiyle ilgili görsel ve yazılı basında yer alan haberlerin halk arasında paniğe neden olduğunu söyledi.

458 90 90 numaralı hatta bugüne kadar 80'e yakın şikayet geldiğini ifade eden Dede, “Vatandaş balkonda ölü bir güvercin görüyor, bizi arıyor, kuş dışkıları görüyor, bizi arıyor” dedi. Özellikle, bahçesi bulunan evlerdeki kümeslerde kanatlı hayvan besleyen vatandaşların aradığını anlatan Dede, “Bizi arayarak tavuklarını almamızı istiyorlar. Vatandaşı telefonda sakinleştirmeye çalışıyoruz.Eğer başarılı olamazsak vatandaşı sakinleştirmek amacıyla gidip tavukları alıyoruz, kendi kümeslerimizde kontrol altında bulunduruyoruz” diye konuştu.

"BALKONU BULUNAN VATANDAŞ PANİKLEMESİN"

Dede, balkonu bulunan vatandaşların paniklememesini isteyerek, balkonun sabunlu suyla yıkanarak kuş dışkılarından temizlenmesinin yeterli olacağını söyledi. Güvercin ve serçelerin kuş gribi skalasında düşük risk grubunda bulunduğunu ifade eden Dede, “Bu kuşlarda çok düşük oranlarda kuş gribi virüsüne rastlanıyor. Vatandaşların ölü bir güvercin veya serçe gördüklerinde panik yapmalarına gerek yok. Eğer aynı bölgede çok sayıda kuş ölüsü varsa haber versinler” dedi.

KAYSERİ'DEKİ İHBAR HATLARI

Kayseri'de, Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ihbar hatlarına ise “Kuş üzerime pisledi, kuş gribi olur muyum?” ya da ”Pencereme kuş kondu, risk altında mıyım?” şeklinde çok sayıda başvuru yapıldığı bildirildi.

Tarım İl Müdürü Adnan Akay, yaptığı açıklamada, kentte terkedilmiş ölü tavuklara rastlanılması üzerine kuş gribi ihbar hatları oluşturduklarını belirtti.

50 kişiden oluşan ekipler kurduklarını, müdürlük ve halk sağlığı merkezlerinde 5 hat oluşturarak vatandaşların ihbarlarına anında cevap verdiklerini kaydeden Akay, her gün değişik taleplerle onlarca telefon aldıklarını söyledi.

İhbarların tamamını ciddiye aldıklarını, panikten kaynaklanan yersiz ihbarlar da bulunduğunu ifade eden Akay, şunları söyledi:

“İhbar telefonlarımıza, kuş üzerime pisledi, kuş gribi olur muyum, pencereme kuş kondu, risk altında mıyım türünden onlarca soru geliyor. Komşusunun tavuğunu, çatıdaki güvercinini şikayet edenler, gelin, bunları itlaf edin diyen, hatta komşusunun bahçesindeki tavuktan şüphelenip kuş gribi olduğunu düşünenler bile oluyor. Biz, bunların hepsini anlayışla karşılıyoruz. Personelimize bu yönde talimat verdik ve ikna edici bir şekilde vatandaşların bilinçlendirmelerini istedik.”

Akay, ihbar yoğunluğunun panikten kaynaklandığını, ancak gün geçtikçe azalacağını düşündüklerini kaydetti.
Bazı kişilerin de kuş gribinden yararlanmayı düşündüğünü ve itlaf için ödenen parayı alabilmek için uğraştıklarını vurgulayan Akay, ”Tavuklarını ölmüş gibi gösteren, ölüp attığını ileri süren ya da hayvanında kuş gribi görüldüğünü iddia edenler çıkıyor. Gerekli incelemenin ardından bunların yersiz iddialar olduğu açığa çıkıyor” diye konuştu.
Adnan Akay, şu ana kadar Kayseri'deki tavuklarda ve şüpheli kişilerde kuş gribi virüsüne rastlanılmadığını hatırlatarak, halka paniğe kapılmamaları yönünde çağrıda bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle