Gündem Haberleri

  Kuş gribinde yeni umut

  ANKA/CALIFORNIA
  15.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’deki Scripps Araştırma Enstitüsü, kuş gribi virüsünün insandan insana bulaşma konusunda ne kadar yetenek kazandığını daha erken tespit edebilecek bir yöntem geliştirdi.

  NATİONAL Geographic Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, söz konusu yeni yöntemin "Glikan dizilişi" adı verilen bir metot olduğu belirtildi. Kuş ve insan gripleri virüslerinin kendilerini değişik şeker yapılarına eklediklerinin altını çizen bilim adamları, şeker dizilişlerini takip ederek, virüsün ne kadar genetik değişime uğradığını ve insanlara daha kolay bulaşabilmek için ne kadar ilerleme kaydettiğini belirleyebileceklerini ifade ettiler.

  1918’de görülen ölümcül İspanyol gribi ve diğer büyük benzer salgınları inceleyen bilim adamları, belirli amino asitlerde meydana gelebilecek mutasyonların kuş gribi virüsüne insanlara bulaşma konusunda dramatik bir yetenek kazandırabileceğini belirtti.
  /images/100/0x0/55ea84e8f018fbb8f8854716
  2 MUTASYON YETERLİ

  Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Ian Wilson, iki mutasyonun, kuş gribine insana bulaşma yeteneği kazandırabileceğini söyledi. Bu yeni metodun önemine değinen bilim adamı James Paulson, "Daha önce virüs genlerindeki mutasyonlar bu kadar hızlı tespit edilemiyordu" dedi.

  Son günlerde yabancı basında çıkan "Türkiye’de kuş gribi mutasyona uğradı" iddialarına National Geographic Dergisi de katıldı. Türkiye’de görülen kuş gribi virüsü proteinlerinde genetik bir değişim olduğunu savunan dergi, yine de değişimin o kadar korkulacak bir boyutta olmadığını belirtti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı