Gündem Haberleri

  Kuş gribinde şüpheli ölüm

  Turgay İPEK-Osman BEKLEYEN-Feyat ERDEMİR-Cevdet BAYCAN/ DOĞUBEYAZIT, VAN (DHA)
  02.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nden kuş gribi şüphesiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedilen 4 kardeşten 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit dün akşam hayatını kaybetti. Kardeşlerden birinin daha durumu ağır. Kuş gribi şüphesiyle hastaneye yatırılan hastaların sayısı da 6 oldu.

  YÜZÜNCÜ Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine kardeşleri 15 yaşındaki Fatma, 11 yaşındaki Hülya ve 6 yaşındaki Ali Hasan Koçyiğit’le birlikte intaniye servisine kaldırılan 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit’e, genel bağışıklık sistemini destekleyici tedavi yöntemi uygulandı. Ancak tüm çabalara karşın Koçyiğit’in hayati fonksiyonları durunca tıbbi mudahale sonucu yeniden hayata döndürüldü. Makinaya bağlı yaşatılmaya çalışılan Koçyiğit saat 21.00 sıralarında hayatını kaybetti. Başhekim Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, kardeşlerden 15 yaşındaki Hülya Koçyiğit’in durumunun da kritik olduğunu açıkladı.

  Sarıgül Mahallesi’nde oturan 35 yaşındaki Semra Topçu da dün benzer belirtilerle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildi. 5 yaşındaki Yusuf Tunç ise baygın halde Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’ne /images/100/0x0/55ea7169f018fbb8f88042f3getirildi. Seyyar satıcılık yapan 4 çocuk babası Sadık Tunç, tavuklarının aniden hastalanıp telef olduğunu, bir tavuğunu da ölmek üzereyken kesip yediklerini, bu olaydan sonra ikinci çocuğu Yusuf’un hastalandığını söyledi. Yusf Tunç, yapılan ilk tıbbi müdahalenin ardından kuş gribi şüphesiyle ambulansla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi.

  Doğubeyazıt’tan getirilen Semra Topçu’nun da Göğüs Cerrahi Servis’nde, Yusuf Tunç’un ise Çocuk Servisi’nde tedavi altına alındığını kaydeden Doç. Dr. Şahin, "Son gelen iki hastanın durumları iyi. Biz Ankara’dan gelecek sonucu bekliyoruz. Şimdilik yapacak birşey yok" demekle yetindi.

  HASTANEDE PANİK ÇIKTI

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kuş gribi şüphesiyle getirilen 5’i çocuk 6 kişi, hastanede paniğe neden oldu. Çocuk Servisi’ndeki doktor ve hemşirelerin maske takıp dolaşmaları üzerine, bu serviste tedavi altına alınan çocukların aileleri büyük endişe yaşamaya başladı. Çocuklarını servisten çıkarmak isteyen ailelerle görevliler arasında tartışma çıktı.

  Başhekim Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, hasta sahiplerinin tedirgin olmasına gerek olmadığını belirterek, şunları söyledi:

  "Bu hastalık insandan insana bulaşmıyor. Endişeye gerek yok. Gerekli önlemleri almak için maske takmak normal. Sukünetle sonucu bekleyeceğiz. Vali bey ile sağlık müdürü ile görüştüm. Tetkiklerin gelmesi için Ankara ile temas kuruldu. Bugün gelen 2 hastada da dünkü gelen hastalar arasında benzer bulgular var. Bunlar da tavuk yedikten sonra rahatsızlanmış. Kış döneminde böyle benzer olaylar var. Bölgede bugüne kadar kuş gribine rastlanılmadı."

  Kızını eve götürdü

  Kuş gribi söylentisi üzerine hastanede çocuğu olan ailelerle görevliler arasında tartışmalar çıktı. Aileler, görevlilere "siz niye maske takıyorsunuz" diye sordu. Yüksel Gök isimli baba, hastanede 4 gündür tedavi gören kızı Pınar’ı alarak eve götürdü.

  Bakanlık: Kuş gribi değil

  SAĞLIK Bakanlığı, Türkiye’de kanıtlanmış insan kuş gribi vakası bulunmadığını belirterek, bölgede, hasta hayvanlarla temas eden insan vakasının tespit edilemediğini bildirdi. Yapılan açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 27 Aralık 2005’te Iğdır’ın Aralık İlçesi’nde kanatlı hayvanlarda "Avian İnfluenza" görüldüğü açıklamasından sonra Bakanlık olarak bölgede bir dizi önlem alındığı ifade edildi. Aralık İlçesi’nde kanatlı hayvanlara teması olan dokuz kişiye tedbiren koruyucu ilaç verildiği ifade edilen açıklamada, Van’da tedavi altındaki çocuklardan alınan numunelerin ileri incelemesinin Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Laboratuvarı’nda incelendiği kaydedildi. Öte yandan Van Valisi Niyazi Tanılır, alınan numunelerin sonuçlarının yarın belli olacağını söyledi. Tanılır, "Çocuklardaki bulguları değerlendiren hekimler ’kuş gribidir’ diyemiyor. Mevcut bulgular birçok hastalığın ortak bulgusudur" diye konuştu.

  Kuş gribi dış basında

  TÜRKİYE’de son günlerde rastlanan kuş gribi vakaları, dış basında da yer buluyor. Türkiye’deki kuş gribi ile ilgili olarak ajanslar tarafından servise konulan haberleri, başta İngiliz gazeteleri olmak üzere birçok batı yayın organı sayfalarına taşıyor. Birçok internet sitesi de Türkiye’deki kuş gribi vakalaraına yer veriyor. En son 4 Türk çocuğunun kuş gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını ve testlerin sürdüğünü haber veren ajanslar, bu çocukların, kuş gribine yakalanmış tavuklardan yediklerine dikkat çekti. Hastalığın ateş ve zatürree benzeri belirtilerle ortaya çıktığını yazan AP, Dr Hüseyin Avni Şahin’in konuyla ilgili CNN-Türk televizyonuna yaptığı şu açıklamaya da yer verdi: "Umarım kuş gribi değildir. Fakat, hastalıklı tavuk yedikleri için olayın başından bu yana kuş gribi şüphesi var. Ayrıca bu çocuklar kümes hayvanları ile sürekli yakın temas halindeler."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı