Gündem Haberleri

  'Kuş gribi yayılmış olabilir'

  Ankara
  09.10.2005 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “kuş gribi” adıyla bilinen tavuk vebası hastalığının Türkiye'ye de sıçradığını söyleyerek, “Bu hastalık Manyas'ta görüldüyse başka bölgelerde de görülebilir demektir. Ciddi problemler yaratmaması için Türkiye genelinde önlem almak gerekiyor” dedi.

  İbrahim Yetkin, “kuş gribi” adıyla bilinen tavuk vebası hastalığının Türkiye'ye de sıçradığını söyleyerek, “Bu hastalık Manyas'ta görüldüyse başka bölgelerde de görülebilir demektir. Ciddi problemler yaratmaması için Türkiye genelinde önlem almak gerekiyor” dedi.

   

  Yetkin, İçkale Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Ziraatçılar Derneği'nce hazırlanan “Müzakere Çerçeve Belgesi ve Tarım Sektörü” konulu raporu açıkladı.

  AB tarım müzakerelerinin en önemli noktasının uyum çalışmaları için harcanacak kaynakların kimden karşılanacağı sorunu olduğunu ifade eden Yetkin, AB'nin bu rakamı yıllık 11.3 milyar euro olarak belirlediğini, ancak 2013 yılına kadar AB bütçesinin bağlanmış olması nedeniyle, rutin ödemeler ve bazı proje maliyetlerini karşılama dışında herhangi bir kaynak aktarılamayacağının belirtildiğini söyledi.

  KUŞ GRİBİ

  Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde “kuş gribi” adıyla bilinen tavuk vebası hastalığına rastlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İbrahim Yetkin, kuş gribinin dünyayı tehdit eden bir hastalık olduğunu ve hastalığın ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın şu ana kadar gerekli tedbirleri aldığını da ifade eden Yetkin, “Fakat 14 kilometrelik bir alanı karantinaya almakla iş bitmiyor. Bu hastalık Manyas'ta görüldüyse başka yerlerde de görülebilir demektir. Ciddi problemler yaratmaması için Türkiye genelinde önlem alınması gerekiyor” dedi.

  Hayvan hastalıkları için ayrılan bütçenin de son derece yetersiz olduğuna işaret eden Yetkin, 2006 bütçesinde hayvan hastalıkları için ayrılan payın artırılması gerektiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı