GeriGündem Kuş gribi yayılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi yayılıyor

Kuş gribinin rastlandığı illerin sayısı 27’ye ulaştı. Sivaslı bir kadında virüsün görülmesiyle vaka sayısı da 13'e yükseldi.

Sivas'ta kuş gribi şüphesiyle tedavi altına alınan ve test sonuçları 'pozitif' çıkan kadının yaşadığı bölgeden 110 kişinin sağlık kontrolünden geçirildiği, bu kişilerden durumu şüpheli görülen 7'sinin CÜ Tıp Fakültesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

Kuş gribi şüphesiyle 3 çocuğuyla birlikte Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'n

KUŞ GRİBİ GÖRÜLEN İLLER

İstanbul, Ankara, Ağrı, Ardahan, Aydın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Isparta, İzmir, Kars, Kastamonu, Muş, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Zonguldak...

de gözlem altında tutulan ve alınan numunelerinde test sonuçları pozitif çıkan G.Y. adlı kadının yaşadığı Kangal İlçesi'ne bağlı Yellice Köyü ile yakınındaki Ufacıkören mezrasında karantina uygulaması devam ediyor. Bu bölgedeki kanatlı hayvanların kümeslerinden tek tek alınarak itlaf edildiğini anlatan yetkililer, bölgede yaşayan 110 kişinin de kuş gribi şüphesiyle sağlık kontrolünden geçirildiğini, bu kişilerden durumu şüpheli görülen 7'sinin Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne kaldırıldığını bildirdiler.

Hastanede kuş gribi şüphesiyle Yozgat'tan getirilen hastalarla birlikte aralarında Kangal'dan bir sağlık çalışanın da bulunduğu toplam 20 kişinin tedavilerinin sürdüğü de bildirildi. Hastaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu, tedavilerinin erken başladığını belirten yetkililer, G.Y'nin 3 çocuğunun da aralarında bulunduğu ilk gelen 6 hastanın test sonuçlarının 'negatif' çıktığını, ancak bu kişilerden tekrar numune alınarak ikinci defa teste gönderdiklerini ifade ettiler.

BAYBURT'TA BİR KADINDA KUŞ GİRİBİ ŞÜPHESİ

Bayburt’un Demirözü İlçesi’nde ölü bulunan bir tavukta kuş gribi virüsüne rastlanmasının ardından, durumu şüpheli görülen bir kadın Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevkedildi. Vali Yardımcısı Süleyman Yıldırım, hastanın genel durumunun iyi olduğunu ve Ankara’daki Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nden kesin sonucun beklendiğini açıkladı.

Öte yandan, kuş gribi şüphesiyle Rize’den gelerek Trabzon’daki KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedaviye alınan 2 kişi ile Trabzon Nümune Hastanesi’nde tedaviye alınan 1 kişinin tahlil sonuçları henüz açıklanmadı. Trabzon Sağlık Müdürü Şafak Sümbül, “Üç vatandaşımızın numunelerine ilişkin açıklama, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nden henüz yapılmadı. Bu kişilerin genel durumları iyi” dedi. Bölgeden şu ana kadar gönderilen yüzlerce ölü kanatlı hayvanın incelenmesi sonucu, sadece Bayburt’un Demirözü İlçesi’ndeki bir ölü tavukta pozitif sonuca rastlandı.

ZONGULDAK'TA KESİNLEŞMİŞ TEST SONUÇLARINA GÖRE KUŞ GRİBİ YOK

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, hızlandırılmış test sonuçlarına göre kuş gribi vakasına rastlandığı bildirilen Çaycuma İlçesi'ne bağlı Çomranlı ve Akyamaç köylerinde, kesinleşmiş test sonuçlarında kuş gribi virüsünün olmadığının belirlendiğini söyledi.

Erkmen, Çomranlı ve Akyamaç köylerinden alınan numunelerde, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nün kesin test sonuçlarında virüsün bulunmadığının tespit edildiğini belirtti. Kuş gribinin kesinleşebileceği düşüncesiyle söz konusu köylerle yakınlarındaki Gemiciler ve Çayköy köylerinde 4 bini aşkın kanatlı kümes hayvanının itlaf edildiğini ifade eden Erkmen, şunları kaydetti: “Şu anda ilimizde kuş gribi vakası yok. Enstitünün 72 saat sonraki kesin sonuçlarında köylerde virüsün olmaması sevindirici.”

ELAZIĞ'DA İTLAF BAŞLADI

Elazığ’ın Karşıyaka Mahallesi'nden 7 Ocak günü Elazığ Veteriner Araştırma ve Kontrol Merkezi’ne tahlil için getirilen canlı tavuğun kuş gribi olduğu anlaşılınca kentte kanatlı hayvan itlafına başlandı. Elazığ Valisi Muammer Muşmal, tedbir amacıyla hastalığın görüldüğü mahallenin yanı sıra 3 kilometre yarıçapındaki alanda itlaf yapılacağını, 10 kilometre yarıçapındaki alanda da karantina uygulamasına başlanacağını belirtti.

AYDIN'DA KUŞ GDİBİ ÖNLEMLERİ

Aydın'a bağlı Çeştepe Beldesi'nde ve Kuşadası İlçesi'nde kuş gribi görülmesi üzerine, Tarım Müdürlüğü ekiplerinin itlaf çalışmaları Kurban Bayramı'nın ikinci gününde de sürdü. İtlaf edilen kanatlılar, ilaçlanıp çukurlara gömüldü. Aydın Devlet Hastanesi İntaniye Servisi olası başvurulara karşı 24 saat acil duruma geçti.

KUŞADASI'NDA 4 BIN KANATLI İTLAF EDİLDİ

Giriş çıkışlarda araçların dezenfekte edilmeye başlandığı Kuşadası ilçe merkezinde kuş gribi vakasına karşı vatandaşlar duyarlı olmaya çağırıldı. Ekiplerin 2 bin 100'ü kayıtlı olmak üzere yaklaşık 4 bin kanatlı hayvanı itlaf ettikleri öğrenildi. Bazı vatandaşların hayvanlarını teslim ettiği, bazılarının da yer göstererek itlaf edilmelerini sağladığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle