Gündem Haberleri

  Kuş gribi Türk turizmini tehdit ediyor

  Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
  16.01.2006 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de patlak veren kuş gribi vakalarından ’en karlı’ çıkacak ülkenin İspanya olacağı yorumları yapılıyor. Alman ve İngiliz tur operatörleri, Türkiye’ye olan programlarını iptal ederek yoğun şekilde İspanya’ya yöneliyor.

  İspanyol Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Jesus Martinez Millan, Türkiye’de ortaya çıkan kuş gribi vakaları nedeniyle özellikle Alman ve İngiliz turistlerin İspanya’ya rezervasyon yapmaya başladıklarını açıkladı. ’Türkiye’deki kuş gribinden en karlı çıkacak ülkenin İspanya olacağını’ iddia eden Millan, ’geçen yıllarda Türkiye’ye kaçan turistlerin tekrar İspanya sahillerine yöneldiğini ve bundan faydalanmak gerektiğini’ belirtti.

  Millan, Türkiye’deki gelişmeleri herkes gibi kendilerinin de dikkatle izlediğini; son 1 ayda daha önce Türkiye’ye rezervasyon yapmış Alman ve İngiliz turistlerin bu rezervasyonlarını iptal ederek ’akın akın’ İspanya sahillerine yöneldiğini söyledi.

  Jesus Martinez Millan, turizm sektöründen geçinen İspanyollara da bir ’müjde’ vererek, "Hazırlıklı olun bu sene muhteşem bir turizm sezonu yaşayacağız. Türkiye’ye gidenler tekrar İspanya’ya yöneliyor" dedi.

  İSPANYA'DAN İTLAF PROTESTOSU

  Bu arada İspanya’da faaliyet gösteren hayvan koruma dernekleri, son dönemdeki kanatlı hayvan itlafları nedeniyle Türkiye’yi protesto etti. Kuş gribi nedeniyle hayvanların ’hunharca katledildiğini’ öne süren dernekler, ’kanatlı hayvanların diri diri gömülmesine göz yumuyor’ iddiasında bulunduğu Türk hükümetinden, bu ’katliamları’ derhal durdurmasını istedi.

  İspanya Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Alfonso Chilleron, Türkiye’nin Madrid’deki büyükelçiliğine bu konudaki şikayetleri içeren bir yazıyı teslim ettiklerini söyledi. Türkiye’nin bu hayvan ’katliamlarını’ durdurmak için gerekli adımı atmaması durumunda sokaklara döküleceklerini söyleyen İspanyol dernekleri, televizyon görüntüleri karşısında ’dehşete kapılan’ İspanya halkından binlerce şikayet aldıklarını öne sürdü.

  ’HİÇBİR CANLI BİLİNCİ YERİNDEYKEN ÖLDÜRÜLEMEZ’

  Türkiye’den gelen görüntülerde kanatlı hayvanların toplu halde canlı canlı torbalara konularak gömüldüğünü söyleyen Chilleron, "Avrupa Birliği’ne girmeye çalışan bu ülkeye şunu hatırlatırız: Hiçbir canlı, bilinci yerindeyken ne yakılabilir ne de öldürülür. Bu evrensel bir haktır. Bunu tanımayan bir ülkeyi protesto ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı