Gündem Haberleri

  Kuş gribi şüphesiyle Kars'tan Erzurum'a numune gönderildi

  A.A.
  06.01.2006 - 17:50 | Son Güncelleme:

  Kars'ın bazı köyleri ile Erzurum'un Tekman İlçesi'nde telef olan kanatlı hayvanlarla ilgili numuneler Erzurum'a gönderildi.

  Kars Valisi Nevzat Turhan, düzenlediği basın toplantısında, kuş gribi ile ilgili olarak kriz merkezi oluşturulduğunu ve ihbarların değerlendireceğini söyledi. Vali Turhan, Arpaçay İlçesi'nin Telek Köyü'nde görülen şüpheli tavuk ölümleriyle ilgili olarak köyün tamamında bulunan 214 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini, köyde halen dezenfekte ve diğer çalışmalara devam edildiğini belirtti.

  Kars merkezde Atatürk Mahallesi'nden alınan ihbar üzerine 3 ölü ve 1 hasta tavuk tespit edildiğini kaydeden Vali Turhan, ayrıca Sarıkamış'a bağlı Karakurt köyünde görülen şüpheli tavuk ölümleriyle ilgili olarak da buralardan alınan tüm numunelerin Erzurum Veteriner Kontrol Araştırma Merkezi'ne gönderildiğini kaydetti.

  Akyaka'nın Kürekdere Köyü'nden alınan ihbar üzerine çalışıldığını belirten Vali Turhan, yine merkeze bağlı Dikme Köyü'nden yapılan ihbarın değerlendirildiğini ve herhangi bir bulguya rastlamadığını bildirdi. Alınan ihbarlarda laboratuvar sonuçları beklenmeden itlaf ve dezenfeksiyon çalışmalarının yürütüleceğini vurgulayan Nevzat Turhan, ”Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kararıyla bölgemizde avlanma yasağı başlamıştır. Kars'a diğer illerden gelecek olan kanatlı hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmış olup, Emniyet ve Jandarma bu yönde çalışmalarına devam ediyor” dedi.
  Kars Valisi Turhan, vatandaşlardan da tavukların itlafı sırasında görevlilere yardımcı olmalarını istedi.

  ERZURUM'DA SON DURUM

  Erzurum Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ilde kuş gribi şüphesi üzerine kanatlı hayvan ölümlerinin olduğu bölgelerdeki dezenfeksiyon, itlaf ve halkı bilgilendirme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü bildirildi.

  Açıklamada, bugüne kadar şehir merkezindeki Maksutefendi Mahallesi ile Horasan İlçesi'nde 6 köy ve 10 mahalle, Şenkaya ve Pasinler ilçelerindeki birer köyde toplam 2 bin 973 kanatlı hayvanın itlaf edildiği belirtilirken, Aşkale İlçesi'ndeki bir mahallede görülen şüpheli tavuk ölümü üzerine alınan numunenin ise incelendiği kaydedildi.
  Çalışmaların bayram süresince de devam edeceği belirtilirken, vatandaşların 24 saat süreyle hizmet veren Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nün 316 81 42 numaralı telefonu arayabilecekleri ifade edildi.

  DİYARBAKIR'DA ESNAFA KUŞ GRİBİ UYARISI

  Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, tavuk satan esnafa, kuş gribi uyarısı yaptı.
  Özsökmenler, “Sattığınız hayvanların veteriner kontrolünde kesilmiş olmasına çok dikkat edin. Sağlık her şeyden daha önemli. İnsan sağlığını tehdit edecek bir durum olursa tavukların hepsini toplatmak zorunda kalırız. O yüzden çok dikkat edin. Sonra siz de üzülmeyin, biz de üzülmeyelim” dedi.

  DİĞER İLLERDE ALINAN ÖNLEMLER

  Düzce Sağlık İl Müdürlüğü, olası kuş gribine karşı 2 özel ambulans, 17 özel kıyafet ve 3 ayrı hastanede 12 solunum cihazlı yoğun bakım ünitesi hazır olarak bekletiliyor. Düzce'de İl Hıfzıssıhha Kurulu da kentte kuş gribi vakası rastlanmamasına rağmen doğabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için vatandaşları uyardı.

  Afyonkarahisar Tarım İl Müdürü Doğan Çiftkat konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, il genelinde daha önce Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon Kararınca alınan tedbirlerin uygulanmasına devam edildiğini belirtti.
  Uşak Valisi Kayhan Kavas, kentte bugüne kadar herhangi bir vakanın meydana gelmediğini ve hiçbir sorunun bulunmadığını belirterek gerekli tedbirlerin alındığını ve kanatlı hayvanların giriş çıkışlarının kısıtlandığını söyledi.
  Bu arada, Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Kaymakamı Aziz İnci, ilçelerine bağlı belde belediye başkanları ve muhtarlara, kuş gribi konusunda uyarı yazısı gönderdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı