Gündem Haberleri

  Kuş gribi: Samsun'da baba ile kızının durumu iyi

  A.A.
  07.01.2006 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Samsun'un Havza İlçesi'nden “kuş gribi” şüphesiyle getirilerek, Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gözlem altına alınan baba ile 7 yaşındaki kızının sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan kuş gribi vakaları nedeniyle halkın çok duyarlı hale geldiğini söyledi.

  Çeşitli nedenlerle kümes hayvanlarında hastalık ya da ölüm gören bazı vatandaşların, sağlık kurumlarına başvurduklarını belirten Prof. Dr. Sarıkaya, hastanelerine benzer şekilde Havza İlçesi'nden gelen 40 yaşındaki bir kişi ile 7 yaşındaki kızının müşahede altına alındığını bildirdi.

  Hastaların durumlarında şüpheli bir durum bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Sarıkaya, gereken hür türlü önlemin alındığını vurguladı.

  OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Tanyel de hastaların şu an için genel durumlarının iyi olduğunu söyledi.

  Baba ile kızının servisteki diğer hastalardan ayrı tutulduğunu belirten Tanyel, şunları kaydetti: “Hastaların 10-15 gün içinde tavukları ölmüş. Tavuklarla temas var. Baş ağrısı şikayeti ve ateş öyküsü ile bize geldiler. Şu anda laboratuvar ve klinik bulgularda bir anormallik yok. Genel durumları stabil. Olası vaka tanımına uymamakla birlikte hastaları yatırdık ve tedaviye başladık. Şu anda şüpheli ateş durumu da yok.”

  Tanyel, gerekli örneklerin alınarak Ankara'ya gönderildiğini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı